Bardzo silne i płytkie trzęsienie ziemi w obrębie Grzbietu Środkowoatlantyckiego

Kategorie: 

Źródło: GFZ Potsdam

Wstrząs wystąpił o 6:32 czasu uniwersalnego. Jego magnituda została określona na 6,7 stopni w skali Richtera. Głębokość wstrząsu to zaledwie 10 kilometrów pod dnem morskim.

 

W promieniu 100 km od epicentrum tego zjawiska nie ma żadnych wysp na których mieszkali by ludzie zatem nawet gdyby doszło do niewielkiego tsunami nie miałoby ono dużego negatywnego wpływu.

 

Tsunami nie jesteś spodziewane dalej oddalonych miejscach takich jak Zatoka Meksykańska Kanada czy Karaiby. Aktywność sejsmiczna w obrębie Grzbietu Środkowoatlantyckiego jest w tym miejscu czymś typowym.

Częścią tego grzbietu jest Islandia a on sam rozciąga się na wiele tysięcy kilometrów aż do Antarktydy.  W obrębie Grzbietu Środkowoatlantyckiego występuje również tak zwana strefa spreadingu. Jest to miejsce gdzie przybywa skorupy ziemskiej poprzez emisję magmy która ze względu na połączenie płyt tektonicznych znajduje się tam wyjątkowo blisko powierzchni.

 

 

 

 

Ocena: 

Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj