Bardzo groźne burze wystąpią w dużej części Polski

Kategorie: 

Źródło: Własne

Dzisiaj w ciągu dnia a w zasadzie już wieczorem i w nocy, w pasie od województw południowo zachodnich po centrum kraju możemy spodziewać się groźnych burz

 

W województwach dolnośląskim, opolskim, częściowo wielkopolskim, górnośląskim, łódzkim, pomorskim oraz mazowieckim późnym popołudniem oraz w ciągu nocy możemy spodziewać się rozwoju silnych burz, które mogą generować bardzo silne i nawalne opady deszczu powodujące podtopienia, silne porywy wiatru przekraczające miejscami 100km/h, opady gradu do 5cm oraz możliwość wystąpienia trąb powietrznych

 

W tych rejonach możemy spodziewać się rozwoju burz superkomórkowych które będą z reguły przemieszczać się na wschód bądź północny-wschód niosąc ze sobą dużą aktywność elektryczną oraz spore opady deszczu oraz gradu, istnieje dość znaczne prawdopodobieństwo wystąpienia kilku trąb powietrznych. W ciągu nocy z nad Czech na terytorium naszego kraju może wkroczyć układ wielokomórkowy, który będzie powodował nawalne opady deszczu oraz bardzo dużą aktywność elektryczną. Ten scenariusz nie jest do końca pewny, jednak jest możliwy.

Wyliczenia modeli numerycznych na najbliższą dobrę

Sytuacja wygląda dość poważnie dla wyżej wymienionych rejonów. Spokojnie powinno być jedynie w na samym południu naszego kraju gdzie burze będą miały znaczny problem z powstaniem z powodu wiatru fenowego "halnego". Ogólnie czeka nas bardzo gorąca doba temperatura na południu kraju przekroczy trzydzieści kresek a i nocą w tych rejonach możemy oczekiwać "tropikalnej nocy" gdyż słupki rtęci będą wskazywać znacznie ponad dwadzieścia stopni. W sobotę w ciągu dnia front będzie dalej przemieszczać się na wschód, wtedy też najbardziej zagrożona będzie południowo-wschodnia część kraju, gdzie będą występować gwałtowne burze.

 

Pamiętajmy burza to zjawisko lokalne, nie musi pojawić się w danym miejscu, burze które powstaną będą gwałtowne i szybko przemieszczające się.

 

 

 

Źródła:

https://mapy.meteo.pl/

https://meteologix.com

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: Anakin23
Portret użytkownika Anakin23

Redaktor naczelny portalu zmianysolarne.pl specjalizujący się w kwestiach związanych z aktywnością słoneczną i pogodą kosmiczną.


Komentarze

Portret użytkownika wacek

Szejk z ZEA przeznaczył pół

Szejk z ZEA przeznaczył pół miliarda dolarów dla firmy która zrobi mu chłodniejszy klimat na pustyni. To nie żadna nowość, ta akcja trwa już kilka lat, chyba 6 lat temu pojawiły się pierwsze dziwne doniesienia prasowe o tym, że wir polarny się "rozsypał" i wiruje w innych miejscach niż powinien zwykle sobie wirować - czyli na biegunie. Myślę że ludzkie ego nie zna granic, dlatego to nie jest fake news tylko prawdziwy powód tego co się wyrabia z pogodą.

Portret użytkownika Kwazar

Kiedyś burza to była burza

Kiedyś burza to była burza Taka była z piorunami i się błyskało że ho ho ! A potem słońce świeciło. Grad to był....jak w ogóle był,to był grad taki, że raz za dziecka widziałem jak był.Taki groszkowy był ale biały. Dzisiaj pogoda się zmienia i to jest PEWNE ! Dzisiaj BURZA to brzmi wprost, żeby sie dwa razy zastanowić co będzie i jak to sie skończy? Grad ? To już nie jakiś tam groszek ale się spodziewaj, że GULE lodowe się posypią z nieba.Nie twierdzę, że to jest koniec świata ale niektórzy widzą go lepiej :) 

Skomentuj