Bardzo długie całkowite zaćmienie Księżyca już w najbliższą środę

Kategorie: 

Rikubetsu Astronomy and Terrestrial Science Museum/AP

W tym miesiącu nasz naturalny satelita przechodzi prawie bezpośrednio przez centrum cienia Ziemi. Dojdzie do tego w tą środę, i będzie to niezwykle długie całkowite zaćmienie Księżyca.

 

Zaćmienie nastąpi zaledwie dwa tygodnie po obserwowanym w Arktyce częściowym zaćmieniem Słońca z 01 czerwca, gdy Księżyc zablokował część tarczy Słońca. Będzie widoczne na półkuli wschodniej Ziemi.

 

W Europie Zachodniej i na zachodnim wybrzeżu Afryki będziemy widzieć księżyc powyżej horyzontu na południowy wschód, wieczorem w środę (15 czerwca), przechodzący w całkowite zaćmienie.

 

Gdy księżyc wespnie się wyżej na niebie, obserwatorzy mogą być w stanie oglądać go powoli wyłaniającego się z cienia Ziemi o 21:02 czasu uniwersalnego.

 

Warto przypomnieć, że na początku stycznia, w europejskich miastach, takich jak Oslo, Londyn, Paryż i Madryt było obserwowane częściowe zaćmienie Słońca o wschodzie Słońca.  Teraz, ponad pół roku później w tych lokalizacjach będziemy mogli zobaczyć zaćmienie Księżyca podczas wschodu.

 

W połowie zaćmienia (o 20:13 UTC), Księżyc będzie przechodził na północ od centrum cienia Ziemi. W związku z tym czas trwania zjawiska jest niezwykle długi, 100 minut, to jest zaledwie siedem minut krócej od absolutnego maksimum całkowitego zaćmienia Księżyca. 

 

W rzeczywistości w ciągu ostatnich 100 lat, tylko trzy zaćmienia mogą rywalizować czasem trwania z tym zaćmieniem. Całkowite zaćmienie Księżyca z dnia 16 lipca 1935 roku, trwało 101 minut, zaćmienie z dnia 6 lipca 1982 r., trwało 107 minut; zaćmienie z 16 lipca 2000 r., trwał 107 minut.

 

Następne całkowite zaćmienie Księżyca o wyjątkowej długości będzie 27 lipca 2018 r. i trwać będzie 106 minut.

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj