Barbados chce uzyskać suwerenność i usunąć królową Elżbietę II jako głowę państwa

Kategorie: 

Źródło: www.theglobeandmail.com

Władze Barbadosu ogłosiły, że chcą raz na zawsze skończyć z kolonialną przeszłością i uzyskać pełną suwerenność. W tym celu, rząd lokalny zamierza usunąć brytyjską królową Elżbietę II z funkcji głowy państwa i zastąpić ją własnym prezydentem.

 

Barbados to państwo położone na Karaibach na wyspie o tej samej nazwie. W 1627 roku zostało skolonizowane przez Wielką Brytanię. Dwa lata później, na wyspie zaczęli pojawiać się pierwsi stali angielscy osadnicy, po czym kraj stał się brytyjską kolonią. Dopiero w 1966 roku, Barbados uzyskał niepodległość, ale został członkiem Wspólnoty Narodów, która uznaje brytyjskiego monarchę za swojego władcę.

Teraz władze Barbadosu ogłosiły, że chcą utworzyć republikę i powołać własnego prezydenta do listopada 2021 roku, czyli przed obchodami 55. rocznicy niepodległości. Warto dodać, że kwestia uzyskania pełnej suwerenności była poruszana wielokrotnie. Już w 1998 roku, barbadoska Komisja Konstytucyjna zaleciła odejście od monarchii i utworzenie republiki.

 

Co ciekawe, władze Wielkiej Brytanii najwyraźniej gotowe są pójść na rękę. Pałac Buckingham powiadomił, że powyższa kwestia leży teraz w rękach społeczeństwa i rządu Barbadosu. Jeśli kraj zdobędzie pełną suwerenność, dołączy do Gujany, Trynidadu i Tobago oraz Dominiki, które również utworzyły republiki i powołały własnych prezydentów odpowiednio w 1970, 1976 i 1978 roku. Ostatnią byłą kolonią, która uzyskała pełną suwerenność, jest Mauritius (rok 1992).

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Kwazar

Cieszę się, że na naszych

Cieszę się, że na naszych oczach rodzą się waśnie kolejne wielkie mocarstwa.Ale nic to no ale no cóż.Troche mnie martwi, kto będzie łożył na ich utrzmanie.Z drugiej strony, to angole nie maja chyba nic przeciwko temu żeby pozbyć się kłopotu dlatego ta, jak jej tam, królewna powiedziała spoko, robta jak chceta Barbadosianie.

Skomentuj