Barack Obama przyznał, że konflikt w Syrii jest wojną pośrednią

Kategorie: 

Źródło: en.wikipedia.org

Prezydent Stanów Zjednoczonych po raz pierwszy powiedział, że w Syrii mamy obecnie do czynienia nie tylko z wojną domową, ale także z wojną pośrednią, która toczy się między regionalnymi mocarstwami. Oczywiście USA próbują się teraz wycofać wiedząc, że konflikt ten może przeobrazić się w wielką wojnę między Rosją, Iranem, syryjskim rządem i libańskim Hezbollahem a Turcją, Arabią Saudyjską i jej sojusznikami. Wciąż nie wiemy jak w takiej sytuacji zachowają się Chiny i Izrael.

 

Stany Zjednoczone, podobnie jak wszystkie pozostałe państwa, podchodzą bardzo sceptycznie do zbliżającego się zawieszenia broni na terenie Syrii. Z jednej strony może to wyglądać tak jakby rzeczywiście trwały właśnie przygotowania do wstrzymania działań zbrojnych - w niektórych regionach już ogłoszono rozejm a ugrupowania uznawane za opozycję potwierdziły swój udział w negocjacjach.

 

Niestety pozostałe kwestie nie wskazują na to aby pokój miał zapanować w Syrii na dłuższy czas. Turcja oświadczyła, że bierze pod uwagę zawieszenie broni ale będzie odpowiadać na każde ataki. Izrael i USA otwarcie mówią o podziale Syrii na różne strefy wpływów. Rosja stwierdziła iż nie zgadza się na żadne "plany B" a jej marynarka wojenna prowadzi właśnie manewry w pobliżu miasta portowego Latakia. Co więcej, rosyjskie i syryjskie siły lotnicze prowadzą intensywne bombardowania terrorystów z tzw. rebeliantami włącznie. Natomiast Arabia Saudyjska rozmieściła właśnie swoje myśliwce F-15 w tureckiej bazie wojskowej.

 

Sam sceptycyzm zagraża zawieszeniu broni a każdy kraj biorący udział w syryjskiej wojnie patrzy sobie wzajemnie na ręce. Problemem jest również brak porozumienia co do tego które ugrupowania w Syrii należy uznawać za terrorystyczne. Może się okazać, że tuż po ogłoszonym rozejmie ktoś przypuści atak na tzw. opozycję i cały plan pokojowy zostanie anulowany.

 

Sytuacja mimo wszystko jest bardzo napięta. Baszar al-Assad, który przy pomocy Rosji bez problemu mógły odzyskać cały kraj, musi się dostosować. Jeśli negocjacje po raz kolejny zakończą się fiaskiem, wtedy zgodnie z obietnicą Arabia Saudyjska i jej sojusznicy zechcą obalić prezydenta Syrii siłą. Turdno zatem powiedzieć czym tak naprawdę jest to zawieszenie broni, ale już w najbliższym czasie wszystkiego się dowiemy. Wstrzymanie wszelkich działań zbrojnych między Rosją i syryjską armią a tzw. opozycją ma nastąpić dokładnie o północy czasu lokalnego, tj. o 23:00 czasu polskiego

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika achiles

Czy wojna czy rozejm, życie


Czy wojna czy rozejm, życie trwa nadal…
TO ZDJĘCIE JEDNO POKAZUJE, JAK W SOCZEWCE, JAK SIĘ JOBEL, NA ZACHĘTĘ NALEŻAŁ TEMU panu Z FOTKI, NA TYTULE POWYŻSZEGO ARTYKUŁU. W takim Świecie przyszło, Nam żyć dzisiaj, gdzie rzeźnicy dostają JOBLE POKOJOWE. 

Portret użytkownika krokusss

Achiles bardzo piękne te

Achiles bardzo piękne te zdjęcie.Piękne , a zarazem przerażające i bardzo wzruszające .Wywołuje w ogladającym go człowieku różne skrajne emocje;;od  można, to określićod radości  i jakiejś jakby nadziei,że życie pomimo tak przerażających okoliczności się tam tli i dzieciaki się nawet śmieją ,po wściekłość na tego - wiemy o kogo chodzi ,co zgotował tym ludziom piekło na ziemi .

Portret użytkownika husarz

to tylko przerwa na

to tylko przerwa na zaopatrzenie sił , zaplanowanie kolejnych ruchów, przerzucanie pośrednie sił do Libii bo w Syrii już mają pozamiatane przez Rosjan. Zastanawia mnie tylko co tak cicho siedzi Izrael ostatnio i co zrobi Turcja , zawieszeniebroni się nie uda to pewne.

Portret użytkownika BÓG

AMERYKA SIĘ WYCOFAŁA Z

AMERYKA SIĘ WYCOFAŁA Z KONFLIKTU DLATEGO ŻE WIE ŻE ASAD MOŻE  ZERWAĆ TE ZAWIESZENIE BRONI KTO WIE MOŻĘ  JUTRO OBUDZIMY SIĘ I WSZYSTKIE WIADOMOŚCI BĘDO CHUCZEĆ ŻE ATOMÓWKA WYBUCHŁA NAD SYRIĄ

Portret użytkownika krokusss

To jest całkiem możliwe ,.ale

To jest całkiem możliwe ,.ale lepiej żeby nie wybuchła .Bo ile niewinnych dzieci, ile niewinnych istnień ludzkich, by zginęło .Ile by było kalek ,chorych na chorobę popromienną  -,ocean cierpienia .I tak Syryjczycy mają przerąbane jeszcze tylko im atomówki brakowało .

Portret użytkownika kuba9131

John Moll , ja myślę że Stany

John Moll , ja myślę że Stany Zjednoczone już nie mają głównego celu obalenia Assada jak to było w 2011. Myślę że to teraz najbardziej Turcji i Arabii Saudyjskiej zależy na tym a USA pomagają im tylko dlatego bo łączy ich sojusz. Amerykanie chcą się wycofać z tego konfliktu.

Strony

Skomentuj