Barack Obama przyznał, że konflikt w Syrii jest wojną pośrednią

Kategorie: 

Źródło: en.wikipedia.org

Prezydent Stanów Zjednoczonych po raz pierwszy powiedział, że w Syrii mamy obecnie do czynienia nie tylko z wojną domową, ale także z wojną pośrednią, która toczy się między regionalnymi mocarstwami. Oczywiście USA próbują się teraz wycofać wiedząc, że konflikt ten może przeobrazić się w wielką wojnę między Rosją, Iranem, syryjskim rządem i libańskim Hezbollahem a Turcją, Arabią Saudyjską i jej sojusznikami. Wciąż nie wiemy jak w takiej sytuacji zachowają się Chiny i Izrael.

 

Stany Zjednoczone, podobnie jak wszystkie pozostałe państwa, podchodzą bardzo sceptycznie do zbliżającego się zawieszenia broni na terenie Syrii. Z jednej strony może to wyglądać tak jakby rzeczywiście trwały właśnie przygotowania do wstrzymania działań zbrojnych - w niektórych regionach już ogłoszono rozejm a ugrupowania uznawane za opozycję potwierdziły swój udział w negocjacjach.

 

Niestety pozostałe kwestie nie wskazują na to aby pokój miał zapanować w Syrii na dłuższy czas. Turcja oświadczyła, że bierze pod uwagę zawieszenie broni ale będzie odpowiadać na każde ataki. Izrael i USA otwarcie mówią o podziale Syrii na różne strefy wpływów. Rosja stwierdziła iż nie zgadza się na żadne "plany B" a jej marynarka wojenna prowadzi właśnie manewry w pobliżu miasta portowego Latakia. Co więcej, rosyjskie i syryjskie siły lotnicze prowadzą intensywne bombardowania terrorystów z tzw. rebeliantami włącznie. Natomiast Arabia Saudyjska rozmieściła właśnie swoje myśliwce F-15 w tureckiej bazie wojskowej.

 

Sam sceptycyzm zagraża zawieszeniu broni a każdy kraj biorący udział w syryjskiej wojnie patrzy sobie wzajemnie na ręce. Problemem jest również brak porozumienia co do tego które ugrupowania w Syrii należy uznawać za terrorystyczne. Może się okazać, że tuż po ogłoszonym rozejmie ktoś przypuści atak na tzw. opozycję i cały plan pokojowy zostanie anulowany.

 

Sytuacja mimo wszystko jest bardzo napięta. Baszar al-Assad, który przy pomocy Rosji bez problemu mógły odzyskać cały kraj, musi się dostosować. Jeśli negocjacje po raz kolejny zakończą się fiaskiem, wtedy zgodnie z obietnicą Arabia Saudyjska i jej sojusznicy zechcą obalić prezydenta Syrii siłą. Turdno zatem powiedzieć czym tak naprawdę jest to zawieszenie broni, ale już w najbliższym czasie wszystkiego się dowiemy. Wstrzymanie wszelkich działań zbrojnych między Rosją i syryjską armią a tzw. opozycją ma nastąpić dokładnie o północy czasu lokalnego, tj. o 23:00 czasu polskiego

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika achiles

Czy wojna czy rozejm, życie


Czy wojna czy rozejm, życie trwa nadal…
TO ZDJĘCIE JEDNO POKAZUJE, JAK W SOCZEWCE, JAK SIĘ JOBEL, NA ZACHĘTĘ NALEŻAŁ TEMU panu Z FOTKI, NA TYTULE POWYŻSZEGO ARTYKUŁU. W takim Świecie przyszło, Nam żyć dzisiaj, gdzie rzeźnicy dostają JOBLE POKOJOWE. 

Portret użytkownika krokusss

Achiles bardzo piękne te

Achiles bardzo piękne te zdjęcie.Piękne , a zarazem przerażające i bardzo wzruszające .Wywołuje w ogladającym go człowieku różne skrajne emocje;;od  można, to określićod radości  i jakiejś jakby nadziei,że życie pomimo tak przerażających okoliczności się tam tli i dzieciaki się nawet śmieją ,po wściekłość na tego - wiemy o kogo chodzi ,co zgotował tym ludziom piekło na ziemi .

Portret użytkownika husarz

to tylko przerwa na

to tylko przerwa na zaopatrzenie sił , zaplanowanie kolejnych ruchów, przerzucanie pośrednie sił do Libii bo w Syrii już mają pozamiatane przez Rosjan. Zastanawia mnie tylko co tak cicho siedzi Izrael ostatnio i co zrobi Turcja , zawieszeniebroni się nie uda to pewne.

Strony

Skomentuj