Barack Obama przeniesie kolejnych więźniów z Guantanamo

Kategorie: 

Źródło: Shane T. McCoy/U.S. Navy/Wikimedia Commons
Aby spełnić swoją dawną obietnicę wyborczą, Barack Obama pospiesznie stara się zamknąć więzienie Guantanamo. W tym roku prezydent USA może przenieść nawet kilkudziesięciu skazańców do innych krajów.

 

Stany Zjednoczone już w czerwcu mogą wywieźć z Guantanamo 10 osób - więźniowie zostaną zamknięci w innych krajach. Według Washington Post, Pentagon robi to w pośpiechu zanim Kongres, gdzie większość stanowią Republikanie, zablokują możliwość przenoszenia więźniów, co utrudni zamknięcie tej placówki.

 

W zeszłym roku kilku więźniów wysłano do Urugwaju, gdzie otrzymali status uchodźców. Trzy miesiące temu, czterech jemeńczyków wysłano do Omanu a piątego do Estonii. Obecnie w Guantanamo przebywa 122 skazańców a do końca 2015 roku USA chcą pozbyć się do 57 osób. Na dzień dzisiejszy nie wiadomo jeszcze do jakich państw zostaną oni wysłani. Amerykański rząd prowadzi negocjacje z władzami innych krajów.

 

 

Źródło: http://www.msnbc.com/rachel-maddow-show/obama-admin-eyes-big-changes-guantanamo-bay

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika strażnik teksasu

Obama i jego swita ma sie za

Obama i jego swita ma sie za policje swiata i za bogów. Im wszyskto wolno . Gdyby to rosjanie trzymali swoich "jencow" to krzyk Obamy slyszalby caly swiat !! Amerykanie zestrzelili Iranski samolot cywilny ido dzis ani slowa przeprosin czy odszkodowania dla rodzin ! Pieprza o pomylce , a moze to nawet nie ich rakiety sciagnely  ten samolot z nieba . Serbii zabrali Kosowo i utworzyli  sztuczne panstewko ktore musimy utrzymywac . Oni sa przekonani ,ze im wszystko wolno . I Maja racje ,ze tak mysla bo widzacjak europa chodzi za nimi na kolanach to inaczej myslec nie mozna !

Skomentuj