Bakterie "zombie" mogą być ważnym ogniwem ewolucji

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Głęboko pod powierzchnią naszej planety żyją niewielkie formy życia. Są to bakterie „zombie” o masie 245 do 385 razy większej niż masa atomowa węgla wszystkich ludzi na powierzchni. Nowe badania wskazują, że głęboka biosfera może zawierać od 15 do 23 miliardów ton życia – o wiele więcej, niż wcześniej sądzono.

Naukowcy z Deep Carbon Observatory wywiercili otwór o głębokości niemal 2,5 km w dnie morskim i pobrali próbki żyjących tam drobnoustrojów. Badacze potwierdzili, że żyjące tam, niezbadane dotąd drobnoustroje to całkowicie nowe rodzaje organizmów.

Pod ziemią królują dwa rodzaje drobnoustrojów – bakterie i archeony. Naukowcy twierdzą, że organizmy te mogą stanowić nawet 70% całej ziemskiej populacji. Głębinowe mikroby często bardzo różnią się od swoich powierzchniowych kuzynów. Ich cykle życiowe wyglądają zupełnie inaczej, a energia jest pozyskiwana wyłącznie ze skał.

 

Odkrycia te skłoniły niektórych ekspertów do zakwestionowania, czy życie rzeczywiście zaczęło się na ziemi, czy głęboko pod jej powierzchnią. Inne miejsca, w których mogło pojawić się życie to m. in. skorupa ziemska, okolice otworów hydrotermalnych, a nawet strefy subdukcji. Dopiero w efekcie ewolucji bakterie mogły zacząć migrować w kierunku słońca.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: B
Portret użytkownika B

Redaktorka, która pracuje z nami od ponad 3 lat. Specjalizuje się w tematyce medycznej i zdrowym żywieniu. Często publikuje na portalu medycznym tylkomedycyna.pl


Komentarze

Portret użytkownika Syn

nie jestem naukoFcem...ale na

nie jestem naukoFcem...ale na moj maly rozum nie ma czegos takiego jak ewolucja..nik z nas nie przetworzy sie w skrzydlatego aniola,z psa kota nie bedzie i ryba tez nog nie dostaje.itd..za malo czasu na ewolucje,warunki atmosferyczne sa o tyle niestabilne ze nie ma czasu na przemiane a jedynie na mutacjie i przystosowanie sie to danego otoczenia..

ewolucjia to bekniecie pijanego nukofca ...

Portret użytkownika Łukasz_Inny

Dobór naturalny ok to się

Dobór naturalny ok to się dzieje i na to są dowody...

ale to nie jest ewolucja - to jest niestety stała degradacja cech do wyspecjalizowanych działających w danym środowisku

ewolucja to dalej teoria

Portret użytkownika HeS

@Syn:

@Syn:

Drobna poprawka. Ewolucja jako taka działa (dopasowanie do środowiska), tylko to nie jest metoda na powstawanie NOWYCH gatunków.

Portret użytkownika nn

Wiesz, nawet Darwin by się

Wiesz, nawet Darwin by się zdziwił jak to zmienili niby jego teorie. On popierał dziedziczenie nawyków, co obeny neodarwinizm odrzuca. Obecne teorie są mocno materialistyczne, a najlepsze te co pasuja do ciągniecia pieniędzy i pozostawiania mas w ciemnocie, zakłamaniu.

np zbadali genomy wielu zwierząt i co się okazało, np że różnica między sekwencjami DNA człowieka i szympansa wynosi 1,1% i jest mniejsza niż różnice DNA między odmianami muszki owocówki. A już wogóle nie wiadomo gdzie znajduje się matryca do tworzenia struktór złożonych (zarodnie) z pojedyńczych komórek śluzowców.

nn

Skomentuj