Bakterie ulegają mutacjom w kosmosie

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Naukowcy z Uniwersytetu w Houston odkryli, że bakterie stają się silniejsze w kosmosie, co czyni je jednocześnie bardziej niebezpiecznymi. W związku z tym istnieje potencjalne zagrożenie dla przyszłych długotrwałych podróży kosmicznych.

 

Madhan Tirumalai z Uniwersytetu w Houston, badacz z Instytutu Astrobiologii NASA, stwierdził, że bakterie mutują się i rozmnażają w kosmosie. W szczegółowych badaniach zaobserwowano do tej pory rozwój tysiąca pokoleń bakterii E. coli, w obrotowym pojemniku imitującym grawitację.

 

Okzało się, że bakterie przeszły 16 mutacji, a gdy umieszczono je obok zwykłych E. coli, kosmiczne bakterie wzrosły trzykrotnie i były znacznie silniejsze. Ich przewagę odczuto także w momencie próby ich likwidacji.

Niektóre zmiany były szczególnie niepokojące, mutacje dotyczyły genów związanych z produkcją biofilmu, co czyni bakterie bardziej zjadliwymi. Jednak nie każda mutacja miała negatywny wpływ, co najważniejsze bakterie zachowały wrażliwość na antybiotyki.

 

Mimo wszystko przyszłość kosmicznych chorób nie prezentuje się zbyt dobrze w świetle najnowszych badań. E. coli jest stosunkowo bezpieczną bakterią, ale istnieją także takie, które mogą zagrozić misji, jeśli zostaną zmutowane w sposób, który póki co trudno przewidzieć.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: Scarlet
Portret użytkownika Scarlet

Komentarze

Portret użytkownika Angelus Maximus Rex

Po ch...j eksplorować Kosmos?

Po ch...j eksplorować Kosmos? Korporacje mają za mało? Siedzieć na dupie na Ziemi i cieszyć się życiem. Eksploracja Kosmosu to zguba dla ludzkości a nie przyszłość. Trzeba dokonać depopulacji, ale elit i żydowskiego nasienia się pozbyć, bo to oni patrzą zachłannie na Kosmos!

 Mnie wystarcza piękno rozgwieżdżonego nieba i satysfakcja, że w tej martwej otchłani jest tutaj moja planeta, najpiekniejsza z całego Wszechświata i jedyna w swoim rodzaju...

 Ach... Przecież wygłaszam tandetny populizm... Smile

Skomentuj