Bakterie jelitowe wpływają na nasze zachowanie i emocje
Image
![](/sites/default/files/styles/large/public/dreamstime_xs_11547939_6.jpg?itok=3TEMs-My)
Coraz więcej mówi się o tym, że bakterie jelitowe mają wpływ nie tylko na nasze zdrowie fizyczne, ale także zachowanie i emocje. Naukowcy z Kalifornijskiego Uniwersytetu w Los Angeles (UCLA) postanowili zbadać w jaki sposób te mikroby wpływają na naszą reakcję na strach.
Przebadano próbki kału 40 kobiet, aby poznać florę bakteryjną jelit. Uczestniczkom zeskanowano również mózgi metodą rezonansu magnetycznego i pokazywano im zdjęcia, które miały wywołać u nich reakcję emocjonalną. Na podstawie tego badania zidentyfikowano dwa typy bakterii jelitowych, które mogą mieć potencjalny wpływ na regiony w mózgu odpowiedzialne za zachowanie i nastrój.
Bakterie Prevotella były powszechne u siedmiu kobiet. Grupa wykazywała mniejszą aktywność w hipokampie - regionie, który odpowiada między innymi za emocje i pamięć. Kobiety te reagowały emocjonalnie na widok zdjęć o negatywnej treści. Z kolei wśród pozostałych kobiet dominowała obecność bakterii o nazwie Bacteroides, które wpływały na pracę móżdżku, hipokampu oraz regionów w przedniej części mózgu, które odpowiedzialne są np. za rozwiązywanie problemów, planowanie, podejmowanie decyzji oraz procesy myślowe. Druga grupa kobiet na widok przedstawionych zdjęć reagowała mniej emocjonalnie.
Dzięki skanom mózgu wykazano, że konkretne bakterie jelitowe wpływają na fizyczną strukturę mózgu. Podobne badania przeprowadzane w przeszłości przez różne zespoły naukowe potwierdzały interakcje między mikrobami w jelitach a mózgiem oraz ich wpływ na emocje i zachowanie człowieka. Wygląda więc na to, że zdrowe jelita mogą nam pozwolić zachować zrównoważony nastrój.
- Dodaj komentarz
- 1457 odsłon
Dlatego kowit jako trucizna z
Dlatego kowit jako trucizna z jadu węży moze wpłynąć na zachowanie i w dluzszej skali prowadzic do powikłań.
Jak się czujecie robiąc
Jak się czujecie robiąc eksperymenty na ludziach? Publikowanie takich artykułów jest też udziałem, ale pośrednim w procederze.
Nikt tu na nikim nie
Dodane przez Set (niezweryfikowany) w odpowiedzi na Jak się czujecie robiąc
Nikt tu na nikim nie eksperymentował , wzieli jedynie do badań gówienka by sprawdzić czy ich skład ma jakikolwiek związek z samopoczuciem "producenta" i okazało się , że ma.
Jeśli układ trawienny pracuje
Jeśli układ trawienny pracuje prawidłowo i sprawnie - pozyskując z pożywienia niezbędne składniki odżywcze to i człowiek ma dobre samopoczucie , co w tym niezwykłego że trzeba było to badaniem potwierdzić ? Wiadomo , że bez bakterii nie byłoby możliwe ani trawienie ani przyswajanie substancji odżywczyć , wiec odpowiednie ich gatunki we właściwych proporcjach w naszych jelitach są niezbędne. Co trzeba robić by tak było ? Po pierwsze nie szkodzić sobie trującymi używkami jak alkohol , papierosy i "dodatki do żywności". A po drugie nie żałować sobie fermentowanego mleka i kiszonek ale zwracając uwagę na ich skład - bo czym innym jest to co wytwarzają fabryki a czym innym samoistnie zsiadłe mleko czy naturalnie zakiszone ogórki bądź kapusta bez "wspomagaczy" i konserwantów. Niektórzy mają zaburzone PH soków żołądkowych ale nie trzeba tu wcale sięgać po tabletki , bo mając nadkwasotę wystarczy sięgać po posiłki zasadowe czyli z przewagą warzyw (lub zarzywać sodę oczyszczoną) a na niedokwaśność dobra jest woda gazowana lub właśnie kiszonki - co sam praktykuję.
A komórki też. Każda ma
A komórki też. Każda ma naszego jestestwa pamięć a to małą a to wielką i taką z naszym ciałem powiązaną.Dokładnie jak te bakterie jelitowe.Mózg to centrala zawiadująca. Możemy nadal poszukiwać świadomości a ta wredna jedna, umieszcza się wszędzie ! No i jeszcze jedno.Czym jest TA świadomość co się wszędzie umieszcza ? Zielonego pojęcia nie mam. To chyba dusza ? Ale się nie upieram.