Bakterie jamy ustnej i jelit mogą blokować leki na cukrzycę

Kategorie: 

Źródło: tg

Po licznych badaniach naukowcy z Princeton University doszli do takiego nieoczekiwanego wniosku. Konieczne jest obecnie rozważenie strategii utrzymania efektu terapeutycznego leków stosowanych przez miliony ludzi, ponieważ wyniki są potwierdzone w praktyce klinicznej u pacjentów z cukrzycą typu II.

 

Cukrzyca typu II dotyka ponad 400 milionów ludzi na świecie. Jeden z najczęściej przepisywanych leków akarboza, został pierwotnie wyizolowany z bakterii glebowych, które wytwarzają ten związek, aby zablokować wzrost innych bakterii, zapewniając sobie w ten sposób przewagę konkurencyjną. Zarówno naturalna, jak i syntetyzowana akarboza hamują enzymy rozkładające cukry złożone.

 

Ponieważ naturalna akarboza ma „antidotum” – enzym, który inaktywuje akarbozę, naukowcy zasugerowali, że bakterie w ludzkiej mikrobiocie mogą mieć takie same właściwości. Ta hipoteza zespołu z Princeton University stała się podstawą wielu przeprowadzonych eksperymentów.

 

Najpierw przyjrzeli się sekwencjom DNA w ludzkiej mikrobiocie, aby zidentyfikować enzymy kandydujące. Wśród 70 potencjalnie powiązanych genów znaleziono osiem enzymów, które blokowały akarbozę. Następnie wnioski potwierdzono na próbkach mikroflory jamy ustnej, a także porównując właściwości i strukturę bakterii naturalnych i syntetyzowanych. Okazało się, że bakterie produkujące te enzymy są szeroko rozpowszechnione w mikrobiocie jamy ustnej i jelitach człowieka.

 

Oznacza to, że ludzie na całym świecie mają potencjalne „antidotum” na cukrzycę, twierdzą autorzy. Testując swoją hipotezę w badaniach klinicznych wśród pacjentów z cukrzycą typu II, potwierdzili to prawdopodobieństwo. Stwierdzono, że jeśli mikrobiota ludzka posiadała enzymy blokujące akarbozę, to skuteczność leków spadała.

 

Podczas gdy autorzy interpretują te wyniki z dużą ostrożnością, widoczne nieoczekiwane interakcje między ludzkimi bakteriami i popularnymi lekami zmuszają do przemyślenia istniejących strategii leczenia.

 

„Nasze odkrycie doprowadziło do większej liczby pytań niż odpowiedzi, więc kontynuujemy badania” – podsumowali naukowcy.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Skomentuj