Badanie krwi może wykryć możliwy nowotwór 15 lat przed jego pojawieniem się

Kategorie: 

Źródło: tg

Szwedzcy naukowcy z Uniwersytetu w Umeå szukali sposobów na wykrycie raka w organizmie człowieka na długo przed wystąpieniem objawów. Zwykle manifestacja oczywistych objawów w przypadku raka oznacza, że są one już wysoko rozwinięte.

 

O pracy szwedzkich ekspertów pisze magazyn Real Clear Science. Naukowcy złożyli wniosek o analizę w kilku biobankach, w tym w banku Janus Serum w Norwegii, który przechowuje próbki biomateriałów 320 tys. osób zebranych w latach 1972 – 2004, informuje MedikForum.

 

Naukowcy analizowali badania krwi ludzi i porównywali je ze zmianami w zdrowiu w czasie życia. W rezultacie odkryli, że krew ludzi, którzy zachorowali na raka mózgu, raka szpiku kostnego lub chłoniaka z czasem różniła się od krwi zdrowych ludzi, nawet w czasie, gdy pozostawało wiele lat przed wystąpieniem raka.

 

Zwiększone stężenie niektórych białek we krwi, zdaniem autorów badania, może wskazywać na prawdopodobieństwo zachorowania na raka w przyszłości.

 

„Rak mózgu wiąże się z niewielkim wzrostem poziomu dwóch białek we krwi, które można wykryć 15 lat przed jego rozpoznaniem. Białka te należą do grupy zaangażowanej w system sygnalizacji i wzrostu komórek, a także mogą przyczyniać się do rozwoju guza. Białka, które odgrywają rolę markerów chłoniaka, mogą również ujawnić się we krwi przyszłych pacjentów 15 do 25 lat przed diagnozą ” – twierdzą specjaliści.

 

Ocena: 

5
Średnio: 4.5 (2 votes)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika Doktor Lekter

Genialny pomysł. Teraz ludzie

Genialny pomysł. Teraz ludzie zdrowi będą kupować "leki" żeby nie zachorować na raka. Oczywiście drogie leki których odstawienie spowoduje powstanie nowotworu.

PS. W tej chwili tą metodę zastowano do osób z nadciśnieniem.

Skomentuj