Badania wykazały, że palacze tytoniu są mniej narażeni na zarażenie się COVID-19

Kategorie: 

Źródło: https://ecigarettereviewed.com/

Latem ubiegłego roku wyszło kontrowersyjne badanie, z którego wynika, że palacze są mniej narażeni na zarażenie się COVID-19 i łatwiej tolerują objawy choroby. Teraz czasopismo naukowe wycofało ten artykuł.

W artykule naukowym opublikowanym w European Respiratory Journal stwierdzono, że „prawdopodobieństwo rozpoznania COVID-19 u palaczy jest o 23% mniejsze w porównaniu z osobami niepalącymi”.

 

Wyniki badań zostały natychmiast opublikowane w głównych mediach informacyjnych, ale teraz zostało wycofane przez magazyn. Redaktorzy dowiedzieli się o powiązaniach przemysłu tytoniowego z dwoma autorami badania. W momencie publikacji artykułu autorzy stwierdzili, że nie ma żadnego konfliktu interesów.

 

Jednak w zawiadomieniu o wycofaniu, European Respiratory Journal powiedział, że redaktorzy nie byli świadomi, że autor Jose M. Meyera, który „w tym czasie odgrywał stałą rolę i ważną w doradzaniu branży tytoniowej w zakresie ograniczania szkód spowodowanych paleniem”.

 

Ujawniono również, że drugi autor, Konstantinos Pulas, „był w tym czasie głównym badaczem greckiej organizacji pozarządowej NOSMOKE, czyli centrum badań i innowacji finansowanego przez Fundację na rzecz Świata Wolnego od Dymu (organizację finansowaną przez przemysł tytoniowy).

 

Nie postawiono jednak żadnych pytań o nierzetelność naukową, ale uznano, że artykuł należy wycofać, biorąc pod uwagę delikatność tematu i charakter nieujawnionego związku.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika PaniJolanta

Powinni ustawowo zakazać

Powinni ustawowo zakazać palenia , to jest bardzo dobry pomysł na mandaciki, politykom ciągle brakuje nie swojej kasy a i policja miała by więcej "roboty" np: spałowanie dziadka co sie kryje w krzakach ze szlugiem bo się dawno temu przyzwyczaił. W nowej zelandi ponoć mają zakazać palenia. Unia europejska też w końcu tak zrobi i zostanie to przedstawione jako wielki sukces i dobra zmiana.

Portret użytkownika Quark

Ty naprawdę uważasz , że

Ty naprawdę uważasz , że wdychanie dymu zawierajacego ok. 4000 różnych substancji wraz z sadzą , smołą i tlenkiem węgla "służy" zdrowiu ?? To rozpal sobie ognisko na środku pokoju , zamknij okna i ... na zdrowie ! Najwyraźniej jesteś głupszy niż myślałem a ci co tą bzurną wypowiedź poparli - jeszcze glupsi.

Portret użytkownika drako_tr

Wciągam ten dymek od 36 lat i

Wciągam ten dymek od 36 lat i żyję...i jestem zdrowy...i co roku robię prześwietlenie płuc... i nadal są we właściwym miejscu, bez dodatków typu guz.

...ale na rozpalenie ogniska w domu to mógł wpaść tylko ktoś bardzo niezrównoważony emocjonalnie....albo atomowy ekolog, któremu przeszkadza dymek z kominka... nawet sobie nie wyobrażam, co czujesz, gdy widzisz kłębiący się dym z popiołem z wybuchającego wulkanu.

Wędlinki z wędzarni też unikasz, przez substancje smoliste? Lol

Portret użytkownika Qwark

Papierochy nie są zdrowe to

Papierochy nie są zdrowe to wiadomo ale "To rozpal sobie ognisko na środku pokoju" porównanie jak z przedszkola, a zrób sobie test, najpierw zapal szluga w domu, a potem dla porównania rozpal ognisko i zobaczymy jak będziesz gadał. Głupota ludzka nie ma ograniczeń jak widać. "Najwyraźniej jesteś głupszy niż myślałem" to chyba o sobie pomyślałeś. Plose pani mówi jasio a marek jest głupi, jak to dla czego mówi pani przedszkolanka , a bo jest, bez namysłu odpowiada jasio.

Portret użytkownika ​euklides

Wycofywanie artykułów? To

Wycofywanie artykułów? To jest teraz modne w nauce. Matis to taki nasz lokalny naukowiec. Co prawda portal ZnZ po doniesieniach jakoby Matis miał powiązania z firmą robiącą materace Lubin oraz ze studentem od chemii, który daje mu korki po godzinach, nie wycofał artykułów naukowych Marisa na temat materacy i parasolek, ale za to wycofał komentarze.

Strony

Skomentuj