Badania wykazały, że ograniczenie korzystania z mediów społecznościowych zmniejsza samotność i depresję

Kategorie: 

Źródło: Pixabay

Od dłuższego czasu spekulowało się o tym, że media społecznościowe mogą negatywnie wpływać na nasze psychiczne i emocjonalne samopoczucie. Naukowcy z Penn State postanowili przeprowadzić eksperyment, który zweryfikuje tą tezę. Ich ustalenia są bardzo ciekawe.

Badanie było prowadzone przez Melissę Hunt z Wydziału Psychologii na Uniwersytecie Penn State. 143 uczniów było monitorowanych przez 3 tygodnie. Studenci zostali podzieleni na 2 grupy: z ograniczoną możliwością przeglądania mediów społecznościowych (około 10 minut dziennie) oraz korzystającą z nich bez ograniczeń. 

Uczniowie co tydzień byli poddawani testom na depresję, wsparcie społeczne itp. Korzystanie z mediów społecznościowych było natomiast monitorowane za pomocą ekranu użytkowania baterii, który pokazuje użycie danej aplikacji.

 

Wyniki eksperymentu opublikowano w czasopismie naukowym Journal of Social and Clinical Psychology. Na przestrzeni 3 tygodni, grupa o ograniczonym dostępie do portali społecznościowych wykazała znaczący spadek poczucia samotności i depresji. Na podstawie wyników naukowcy przedstawili wniosek, że ograniczenie korzystania z mediów do około 30 minut dziennie może prowadzić do znacznej poprawy naszej kondycji psychicznej.

Naukowcy zdiagnozowali prosty związek przyczynowy między ograniczeniem korzystania z mediów społecznościowych a poprawą niektórych aspektów zdrowia emocjonalnego i społecznego. Melissa Hunt zaznaczyła, że kluczowym aspektem jest kwestia porównywania się do innych. Badaczka uważa, że przeglądając szczególnie Instagrama, łatwo wywnioskować, że życie innych ludzi jest dużo lepsze i ciekawsze od twojego, co może przyczyniać się bezpośrednio do pogłębiania depresji.

 

Patrząc na to z drugiej strony, odłączenie się od mediów społecznościowych spowoduje, że przeznaczysz więcej czasu na rzeczy, które sprawiają, że poczujesz się lepiej. Hunt dodała, że najważniejszy jest zdrowy rozsądek, który pomoże nam ocenić, kiedy należy odłożyć telefon i spotkać się z innymi ludźmi w świecie rzeczywistym.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: ZychMan
Portret użytkownika ZychMan

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl od ponad 2 lat. Specjalista z zakresu Internetu i tematyki naukowej. Nie stroni również od bieżących tematów politycznych.


Komentarze

Portret użytkownika Doktor Lekter

Ciekawe. Nie wiedziałem, że

Ciekawe. Nie wiedziałem, że samotne i bezczynne przebywanie w pokoju zmniejsza depresję.

Bo właśnie tak zachowa się młody człowiek odcięty od Sieci. Nie będzie miał pomysłu co robić zamiast tego i przedewszystkim nie będzie miał z kim tego robić.

Portret użytkownika Ractaros96

Sama chęć porównywania się z

Sama chęć porównywania się z innymi jest już problemem. Zamiast rozwijać własną, unikatową osobowość, wolimy być tacy jak inni.

Jeśli chcę, aby moje życie wyglądało w określony sposób, to tylko dlatego, że czuję się z taką wizją komfortowo. Mam natomiast w nosie ilu ludzi żyje w podobny sposób.

"Trudności materialne nigdy nie powinny być przeszkodą na drodze rozwoju człowieka" - Moje własne słowa

Portret użytkownika keri

143 studentów to nie jest

143 studentów to nie jest żadna grupa reprezentatywna i nie można wyników takiej próby uogólniać.

"Na przestrzeni 3 tygodni, grupa o ograniczonym dostępie do portali społecznościowych wykazała znaczący spadek poczucia samotności i depresji."

To te badania były w psychiatryku, że każdy z badanych miał stwierdzoną depresję? Biggrin

Nałukowiec przegiął z wyborem grupy do badań ROFL

Fakty są takie, że osoby starsze korzystające z internetu zachowują sprawny umysł znacznie dłużej od tych, którzy przestali czytać i pisać. Starsi ludzie bez neta stają się wycofani.

Młodzi poznają się przez internet i jest to wspaniałe, ponieważ nie są skazani na towarzystwo  z sąsiedniej wsi.

Internet jest niezastąpiony we wszelakich sprawach.

Portret użytkownika keri

"Studenci zostali podzieleni

"Studenci zostali podzieleni na 2 grupy: z ograniczoną możliwością przeglądania mediów społecznościowych (około 10 minut dziennie) oraz korzystającą z nich bez ograniczeń."

Wiek nie został podany. Smile

Medium, dziwna jest ta depresja u każdego z badanych młodych ludzi. Depresja to nie jest smutek, tylko choroba przejawiająca się skutkami fizycznymi!

Portret użytkownika Medium

W innym miejscu jednak

W innym miejscu jednak uczniowie:

"Uczniowie co tydzień byli poddawani testom na depresję, wsparcie społeczne itp."

Podejrzewam, że idzie o uczniów tzw. high school, tj. szkół średnich. Tych zdaje się czasem nazywa się studentami. W polskim tłumaczeniu powinno się używać pojęcia uczeń, idzie o osoby niepełnoletnie.

Co do źródeł depresji u młodzieży w amerykańskim narodzie, to warto ich poszukać w polityce.  Wiadomo też, że młodzież amerykańska masowo przyjmuje antydepresanty, zatem warunki eksperymentu czyste być nie mogły.

Co do wpływu uzależnienia od internetu na energetykę człowieka, wiadomo, że jest negatywny, Nie rozumiem jednak dlaczego jest nacisk na sieci społecznościowe? Czyżby to właśnie one przyciągały najwięcej osób?

No i w końcu należy zwrócić uwagę na czynnik fizyczny, tj. przebywanie w silnych polach elektromagnetycznych, które ograniczają rozwój ciał subtelnych człowieka.

Portret użytkownika Zapytywacz

@Medium

@Medium

Mógłbyś coś więcej napisać o wpływie pól elektromagnetycznych na ciała subtelne i ogolnie na energetykę ludzką? Zwłaszcza pól urządzeń komputerowych i tp.

Byłbym wdzięczny też za wszelkie źródła i linki.

Portret użytkownika g2marcin

No niestety w dzisiejszych

No niestety w dzisiejszych czasach w tej kwestii ciężko zachować zdrowy rozsądek zwlaszcza ludziom młodym. Portale społecznościowe zabijają normalne życie i kontakty między ludzkie. Jeśli ktoś nie widzi tego problemu to sam już został pochłonięty.

Skomentuj