Badania wykazały, że hormony ciążowe „przebudowują” mózg, aby przygotować się na macierzyństwo

Kategorie: 

Źródło: zmianynaziemi.pl

Koncepcja macierzyństwa nie jest ograniczona jedynie do fizjologicznych zmian w organizmie kobiety. W rzeczywistości, nowe badania sugerują, że mózg matki przechodzi równie znaczące i głębokie zmiany, które prowadzą do formowania matczynych instynktów. Naukowcy z Instytutu Francisa Cricka przedstawili fascynujące dowody na to, jak hormony ciążowe wpływają na strukturę mózgu, przygotowując go do nadchodzących wyzwań macierzyństwa.

 

Choć tradycyjnie uważano, że hormony uwalniane podczas porodu są głównie odpowiedzialne za zachowania matczynne, niedawne badania sugerują, że hormony ciążowe mają kluczowe znaczenie w kształtowaniu matczynych instynktów. Na przykład obserwacje szczurów urodzonych przez cesarskie cięcie oraz myszy dziewiczych poddanych działaniu hormonów ciążowych ujawniły matczyne zachowania, sugerując złożoność procesu hormonalnego, który ma miejsce podczas ciąży.

 

Badacze skoncentrowali się na działaniu estrogenów i progesteronu, które, jak odkryli, oddziaływały na specyficzną grupę neuronów. Estrogen miał zdolność do zmniejszania aktywności bazowej tych neuronów w obszarze mózgu znanym jako MPOA, czyniąc je bardziej responsywnymi. Z kolei progesteron wpływał na synaptyczne połączenia tych neuronów, zwiększając ich liczbę. Kluczowym odkryciem było ustalenie, że gdy te neurony były znieczulone na działanie tych hormonów, zachowania matczynne były hamowane, co podkreśla znaczenie tych hormonów w okresie ciąży.

Odkrycia te podważają tradycyjne poglądy na rolę hormonów w zachowaniach matczynych. Jak podkreślił Jonny Kohl, „zmiany zachodzące w mózgu podczas ciąży przygotowują organizm do macierzyństwa długo przed porodem”. Rachida Ammari, jedna z głównych autorek badania, podkreśliła znaczenie tych odkryć, wskazując, że „neurony te są w stanie adaptować się i przygotowywać na przyszłe wyzwania behawioralne, dzięki plastyczności mózgu podczas ciąży”.

 

Te najnowsze badania dostarczają nam nie tylko fascynujących informacji na temat biologii macierzyństwa, ale także podkreślają konieczność dalszych badań. Aby w pełni zrozumieć te zjawiska, naukowcy muszą zbadać, skąd pochodzą te nowe informacje przetwarzane przez neurony i jak wpływają na zachowanie rodzicielskie.

 

Choć wiele aspektów macierzyństwa jest dobrze znanych, wiele tajemnic nadal czeka na odkrycie. Badania takie jak te prowadzone przez Instytut Francisa Cricka są niezbędne, aby pogłębić nasze zrozumienie tego, jak ciąża wpływa na mózg kobiety i jak hormony wpływają na zachowania matczynne. To złożone interakcje, które, jak się okazuje, mają początek znacznie wcześniej niż myśleliśmy.

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Medium

No cóż, naukowcy odkryli

No cóż, naukowcy odkryli znów drzwi do lasu Biggrin

A tak na boku, to warto jednak badania robić w sposób odpowiedzialny, żeby nie zbłaźnić się jak jeden ze współczesnych lekarzy:

https://www.o2.pl/informacje/zadziwiajacy-blad-lekarza-nie-zauwazyl-noza-tkwiacego-w-piersi-zmarlego-6955516127541760a

Przybyły na miejsce lekarz stwierdził, że 74-latek zmarł z przyczyn naturalnych. Po kilkudziesięciu minutach w mieszkaniu pojawili się pracownicy zakładu pogrzebowego. Wtedy wyszło na jaw, że lekarz popełnił błąd. Najwyraźniej nie odkrył koca, którym był przykryty zmarły mężczyzna.

Państwo z kartonu, albo z papieru nawet! Dawniej taki lekarz byłby skompromitowany do końca swego życia. Nie wiem, czy nie zabrano by mu dyplomu. 

P.S. Komentarz pod artykułem:

Zero 25 min. temu

Jak pisowcy zdobeda władzę, ten lekarz będzie mógł zostać ministrem zdrowia.

Biggrin Biggrin Biggrin

Skomentuj