Badania wykazały, że delfiny i ludzie mają podobne cechy osobowości

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Z najnowszych badań wynika, że delfiny są bardziej podobne do ludzi, niż przypuszczano. Naukowcy odkryli, że delfiny mają wiele cech osobowości podobnych do ludzi, pomimo ewolucji w bardzo różnych środowiskach.

 

Badanie, opublikowane w czasopiśmie Journal of Comparative Psychology, obejmowało 134 samców i samic delfinów butlonosych z 8 ośrodków na całym świecie. Osobowość każdego delfina została oceniona przez pracowników obiektu. Wyniki badań wykazały zbieżność pewnych cech osobowości, zwłaszcza w kontekście ciekawości i towarzyskości.

 

Badania te pomogły naukowcom zrozumieć, w jaki sposób pewne cechy osobowości człowieka rozwijały się niezależnie od bezpośredniego otoczenia. Te podobieństwa stwierdzono pomimo ewolucji delfinów w zupełnie innym środowisku niż naczelne, choć ostatni wspólny przodek delfinów i ludzi żył około 95 milionów lat temu.

 

Dr Blake Morton, wykładowca psychologii na Uniwersytecie w Hull i główny autor badania twierdzi, że delfiny są inteligentne i towarzyskie, a jeśli czynniki takie jak inteligencja i stadność wpływają na osobowość to delfiny powinny mieć podobne cechy osobowości jak naczelne.

Delfiny, podobnie jak wiele naczelnych, mają mózgi, które są znacznie większe niż to, czego potrzebują ich ciała do podstawowych funkcji organizmu. Ten nadmiar materii mózgowej wzmacnia ich zdolność do bycia inteligentnymi, a inteligentne gatunki są często bardzo ciekawskie.

 

Powszechnie akceptowany model osobowości człowieka jest definiowany przez pięć cech, które są replikowane wszędzie w osobowości człowieka, niezależnie od środowiska. Są to: otwartość, sumienność, ekstrawersja, ugodowość i neurotyczność. Wiele dotychczasowych badań obejmowało zakres, w jakim powyższe cechy są wspólne dla naczelnych. Tym razem postanowiono przyjrzeć się delfinom i przeprowadzić pierwsze tego typu badanie osobowości, które wykazało, że ludzie i delfiny mają ze sobą wiele wspólnego.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

 

Chcesz uratować czyjeś życie? Nie pozwól by mengelowcy "leczyli" go substancją zwaną Remdesevir/ Veklury.

 

Portret użytkownika baca

e no nie ma co porównywać

e no nie ma co porównywać inteligentnego gatunku i homo debilus...
delfiny nie modlą się do maryi, nie dzielą na lewicowe i prawicowe, nie chodza na wybory no i nie budują z kościołów...
i chyba dlatego za żadne skarby nie chcą nawiązać z nami kontaktów...

 

Portret użytkownika Wredny.Smok

Nie wiem czy zauważyłes że

Nie wiem czy zauważyłes że homo debilus znajduje się pod ogromną opresją, ktoś ciągle go naciska i nie jest to jahwe ani Jezus tak jak to czasem piszesz oto kościoły, państwa, reżimy, mocarstwa, zostały opanowane przez kogo.... dobrze by było abys się trochę rozeznał w temacie, ooo tak. To jest istotne aby wiedzieć jakie są prawdziwe dzieje ludzkości  i przyczyny zepsucia. I kto jest rzeczywistym wrogiem a kto tylko wykonuje polecenia. Pozdro z polinu.

 

Portret użytkownika Smook

Te delfiny w większości one

Te delfiny w większości one są wolne bo w oceanie nikt im nie podskoczy na razie, no chyba że jakaś człowiek złapie do klatki albo zamknie w basenie, gorzej mają chodowlane bo choć są przeznaczone ludziom na pokarm , tak to jest że rośliny i zwierzaki dane są nam na pokarm. To one są chodowane w paskudnych warunkach tak jak te biedne krowy z dziurami w brzuchu, to okropne.  Kiedyś tak nie było , ta cholerna nowoczesność , ten niby postęp, żygać mi się chcę na tych urzędasów którzy to wprowadzają. Niby mądrzy wykształceni a takie gówno nam wprowadzają, świat przewraca się do góry nogami, lewakami to podobno steruja złe duchy , raczej na pewno, te czanelingi i inne sprawy, sporo szatanistów się ujawnia ostatnio na świecie, wiem no w TV o tym nie usłyszycie ale tak jest kto ma oczy niech patrzy kto umie czytać niech czyta i zrozumie. O minusiki prosimy lewacki pomiocie diabła. Albo tom gimbazę czyli zindoktrynowanych idiotów. Kiedyś szkoliło się ludzi aby sami ciekawi byli i samodzielnie myśleli, szukali, badali tematy a teraz.....podano na tacy telewizyjnej papkę. Będą atakować wszystko gdzie jeszcze można coś pozytywnego napisać, świat ulegnie polaryzacji.

Strony

Skomentuj