Badania wykazały, że alkohol nie sprawia, że ludzie wydają się bardziej atrakcyjni

Kategorie: 

Źródło: tg

Jak wynika z nowych badań, bycie pod wpływem alkoholu nie sprawia, że inni wydają się bardziej atrakcyjni, ale może dać ludziom pewność siebie i możliwość nawiązania kontaktu z osobą, którą uznają za atrakcyjną.

 

Chociaż nie jest to pierwszy raz, kiedy zjawisko określane potocznie jako „okulary do piwa” zostało wystawione na próbę, naukowcy stojący za badaniem twierdzą, że ich badanie jest pierwszym, w którym systematycznie sprawdza się to przekonanie.

 

„Jednym z aspektów okularów do piwa, których brakowało w poprzednich eksperymentach, jest perspektywa, że faktycznie uda się spotkać, flirtować lub być może intymny kontakt z celem” – piszą w swoim opublikowanym artykule psychologowie Molly Bowdring i Michael Sayette.

 

Uczestnicy płci męskiej wzięli udział w dwóch sesjach picia, które składały się z mocktaili lub koktajli, a następnie oceniali nieznajomych na podstawie atrakcyjności.

 

Aby stworzyć bardziej realistyczny kontekst, uczestnikom powiedziano, że mogą spotkać się z ocenianymi osobami. Każdy uczestnik zabrał ze sobą zwykłego kumpla do picia, który również brał udział, co miało symulować prawdziwą dynamikę picia towarzyskiego.

 

W laboratorium na Uniwersytecie w Pittsburghu Bowdring i Sayette poprosili pary znajomych, w sumie 36 mężczyzn w wieku dwudziestu kilku lat, o ocenę atrakcyjności nieznajomych, których widzą na zdjęciach i filmach. Podczas jednej wizyty przedstawiono im 16 osób, a podczas drugiej wizyty kolejne 16 osób.

 

Każdej parze przyjaciół podczas jednej wizyty w laboratorium podano alkoholowy koktajl z sokiem żurawinowym (w ilości wystarczającej do osiągnięcia 0,08% stężenia alkoholu we krwi), a podczas drugiej podobny, ale bezalkoholowy napój.

 

Powiedziano im, że osoby na prezentowanych zdjęciach są potencjalnymi uczestnikami przyszłego badania, do którego sami mogą zostać zaproszeni. Uczestników poproszono o ocenę atrakcyjności przedstawionych osób w skali od 1 do 10.

 

Następnie poproszono mężczyzn o wybranie czterech osób, z którymi najbardziej chcieliby porozmawiać w ramach przyszłego eksperymentu. Analiza nie wykazała korelacji między postrzeganiem atrakcyjności innych przez uczestników a ich własnym poziomem upojenia alkoholowego.

 

„Dobrze znany wpływ alkoholu na okulary do piwa czasami pojawia się w literaturze, ale nie tak konsekwentnie, jak można by się spodziewać” – wyjaśnia Sayette.

 

Jednak pod wpływem alkoholu uczestnicy byli 1,71 razy bardziej skłonni do wyboru czterech najbardziej atrakcyjnych opcji na potencjalne spotkanie w przyszłych badaniach, niż sami na trzeźwo.

 

Tak więc, przynajmniej w przypadku mężczyzn, nauka potwierdza pogląd, że kilka drinków może zapewnić płynną odwagę, która pomoże przezwyciężyć zahamowania i zbliżyć się do osoby, którą uznają za satysfakcjonującą fizycznie.

 

Eksperci zauważają, że ograniczyli badanie do jednej płci, ponieważ korzyści społeczne wynikające z picia alkoholu zostały dobrze udowodnione w przypadku mężczyzn. Specjaliści zamierzają wykorzystać swoje ustalenia, wraz z wcześniejszymi badaniami dotyczącymi więzi społecznych, do uzasadnienia przyszłych badań z udziałem różnych płci.

 

Bowdring i Sayette sugerują, że fakt, że picie alkoholu zwiększa chęć danej osoby do interakcji z innymi, może mieć znaczący wpływ na dynamikę społeczną i powinien być brany pod uwagę w warunkach terapeutycznych.

 

Na przykład dreszczyk emocji towarzyszący kontaktom towarzyskim pod wpływem alkoholu może zostać wzmocniony, ponieważ zwiększa to szansę na obcowanie z urzekającymi osobami.

 

Oczywiście nie trzeba dodawać, że alkohol może mieć negatywne konsekwencje, takie jak zaburzenia oceny i podejmowania decyzji, nie wspominając o jego wpływie na zdrowie fizyczne.

 

„Ludzie pijący alkohol mogą odnieść korzyść, uznając, że cenione motywacje społeczne i intencje zmieniają się pod wpływem alkoholu” – mówi Bowdring – „w sposób, który może być atrakcyjny na krótką metę, ale potencjalnie szkodliwy w dłuższej perspektywie”.

 

Badanie opublikowano w czasopiśmie Journal of Studies on Alcohol and Drugs.

 

Ocena: 

2
Średnio: 2 (2 votes)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika spokoluz

Już wielowiekowe badania

Już wielowiekowe badania obserwacyjne tradycjii na kacapii potwierdzają , że picie spirytu po czym wąchanie chleba i zgryzanie słoniną powoduje ograniczenie efektu upijania się a zwiększa możliwości  nawiązywania znajomości.

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Portret użytkownika destroyer of minds

oo kurwa jestes przenajlepszy

oo kurwa jestes przenajlepszy od razu widac, ze jestes pierdolonym jebanym narcyzem kurwa mac

gardze takimi smieciami jak ty, bo szczerze to wolalbym miec obecnie rysy twarzy i jakbym mial oczy znanego kosmicznego lowcy

twoje podejscie tak naprawde jest slabe w chuj kurwa mac, bo zakrawa to na jakis jebany pizdokomformizm a ten kto minusuje bezlitosnie szczere posty w moim wykonaniu to jest nedzna pierdolona jebana kurwa i smiec hahahahhahahaha

Portret użytkownika Dziś jestem wypity dwa razy

Co za bzdury! A czy ja piję

Co za bzdury! A czy ja piję żeby być bardziej atrakcyjny czy żeby inni byli bardziej atrakcyjni dla mnie?? Piję po to żeby zakręciło się w bani a świat był kolorowy i bajkowy. 
 

No to po kielichu i do monopolu zanim wybije północ...

Skomentuj