Badania wskazują na możliwy wzrost ilości cyklonów tropikalnych w okolicy Hawajów

Kategorie: 

Źródło: NASA

W ciągu ostatnich 30 lat tylko dwa huragany zdołały wejść na hawajski brzeg. Jednak najnowsze symulacje komputerowe opracowane przez naukowców z uniwersytetu na Hawajach w Międzynarodowym Centrum Badań Pacyfiku (IPRC) dowodzą, że do końca roku 2100 ich liczba może zwiększyć się nawet trzykrotnie. Główny autor badania Hiroyuki Murakami, powiedział w oświadczeniu że modele komputerowe prognozują spadek liczby cyklonów tropikalnych na całym świecie. Wyjątkiem są jedynie Hawaje.

 

Hiroyuki Murakami i Bin Wang, eksperci do spraw zmian klimatycznych współpracowali z Akio Kitoh, który pracuje w instytucie badań meteorologicznych. Chcieli ustalić czy zmiany klimatu mogą doprowadzić do zwiększenia ilości cyklonów tropikalnych w nadchodzących latach.

 

Naukowcy porównali model globalnego klimatu najnowszej historii cyklonów tropikalnych na Północnym Pacyfiku z przyszłym scenariuszem (lata 2075-2099), który zakłada ciągły wzrost emisji gazów cieplarnianych, powodujących wzrost temperatury o 2 stopnie Celsjusza więcej niż obecnie.

"W naszym badaniu przyjrzeliśmy się wszystkim cyklonom tropikalnym, które wahają się intensywnością od tropikalnych burz do huraganów piątej kategorii. Od roku 1979 do 2003, zarówno obserwacje jak i Nasz model potwierdziły, że średnio co cztery lata cyklon tropikalny przechodzi w pobliżu Hawajów. Według Naszych prognoz, pod koniec wieku zwiększy się ich liczba w tym regionie nawet trzykrotnie." - powiedział Hiroyuki Murakami.

Naukowcy uważają, że głównymi przyczynami tego wzrostu będą zmiany warunków wilgotnościowych na dużą skalę oraz zmiany temperatury powierzchni i przepływu wiatru. Wszystko ma być spowodowane przez zwiększenie temperatury wynikające z globalnych zmian klimatu.

 

Obecnie większość cyklonów tropikalnych, które stwarzają zagrożenie dla Hawajów, pochodzi ze wschodniego Pacyfiku, na południe od półwyspu Kalifornijskiego. W miesiącach od czerwca do listopada, ciepłe temperatury oceanu w połączeniu z wysokim poziomem wilgotności i słabym pionowym uskokiem wiatru tworzą idealne warunki dla powstawania huraganów ale zazwyczaj rozpraszają się one zanim osiągną Hawaje.

 

Naukowcy powiedzieli, że w przyszłości można oczekiwać większą ilość cyklonów tropikalnych, które zdołają dojść do Hawajów. Ponadto, według modelu klimatycznego środkowa część Pacyfiku będzie cieplejsza, powodując bardziej korzystne warunki dla powstawania huraganów na otwartym oceanie.

 

 

Źródło: http://grist.org/news/hurricanes-set-to-unleash-fury-in-hawaii-as-climate-changes/

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Skomentuj