Badania sugerują, że Sahara stanie się zielona jeszcze w tym wieku

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Pustynia Sahara nie zawsze wyglądała tak, jak obecnie. Jeszcze 10 tysięcy lat temu była to rozległa, zielona równina. Porośnięta bujną roślinnością Sahara pomogła naszym przodkom wyruszyć z Afryki na podbój świata.

 

W ciągu ostatnich kilku milionów lat Sahara cyklicznie stawała się zielona, by znów zamienić się w pustynię, zgodnie z wahaniami klimatu na Ziemi i różnymi procesami geologicznymi. Dziś klimat zmienia się w podobnym tempie co w czasach przemiany Sahary w sawannę lub pustynię. Skłoniło to naukowców do zbadania w jakim kierunku Sahara będzie zmierzać przez najbliższe 100 lat. W tym celu powstało 30 różnych modeli klimatycznych, bazujących między innymi na zmianach prądów oceanicznych i wiatrów nad Afryką oraz wzroście średniej temperatury Ziemi.

Około 1/3 modeli przewiduje wzrost opadów na terenie Sahary rzędu 40-300% do końca XXI wieku. Możemy się tego spodziewać lada moment w przeciągu najbliższych 5 lat. Efektem będzie rozwój sawanny i lasów tropikalnych na terenach wielu krajów pustynnch, m. in. Czadu, Nigerii, Mauretanii i Mali, które będą doświadczać opadów charakterystycznych dla strefy równikowej.

 

Przyczynę zasymulowanych zmian upatruje się w globalnym ociepleniu, które ma wpłynąć na charakter monsunów wzdłuż wybrzeży Afryki, ukierunkowując je w szczególności na południowe obrzeża Sahary zwane Sahel. Z uwagi na wzrost temperatury przyspieszone zostanie parowanie wód oceanu Atlantyckiego, co doprowadzi do zwiększenia siły monsunów – będą one nanosiły na obszary pustyne znacznie więcej wody niż obecnie. Wynikiem tego będzie większa różnica temperatury na lądzie i na morzu, a to z kolei doprowadzi do przyspieszenia regularnych wiatrów transportujących jeszcze więcej wody nad kontynent.

Ten samonapędzający się mechanizm może wyglądać na nieprawdopodobny, ale podobny scenariusz przewiduje kilka modeli zastosowanych przez badaczy. Są więc spore szanse na to, że jeszcze w tym stuleciu zobaczymy Saharę zieleńszą niż nigdy. Ta metamorfoza z pewnością okaże się pożyteczna, choć według klimatologów, władze państw południowej Sahary powinny przygotować się na scenariusz, w którym życie ponad 100 milionów mieszkańców może się drastycznie zmienić.

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: Bant
Portret użytkownika Bant


Komentarze

Portret użytkownika Mesje

Pierdu, pierdu. A o wojnie

Pierdu, pierdu. A o wojnie nuklearnej w tym regionie kto wspomni. Jak sie Enki z siostrzyczka Izyda napieprzal o racje! Oj dzialo sie dzialo. A sprzetu bylo od cholery, takiego jak wujek sam dlugo nie bedzie mial.

Ale co tam. Na pustyni zyli sobie beduini co kamiennie barkami trzcinowymi po Nilu wozili.

Ot taka bajka. Andersen przy tych kreatorach wymieka, ale ziemia pamieta, pamieta ta masakre...

Portret użytkownika solo80demo

To bardzo nie dobrze, trzeba

To bardzo nie dobrze, trzeba z tym walczyć! Koniecznie trzeba napisać list do Ala Gora, żeby wprowadził zielone pakiety, taki podatek od nadmiernej ilości zileleni, która wpływa na zmniejszenie ilości wody pitnej na świecie.

Skomentuj