Badania sugerują, że proces starzenia można odwrócić

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Odwracanie procesu starzenia jest możliwe, choć wciąż pozostaje to oficjalnie poza naszym zasięgiem. Nie chodzi tylko o to, abyśmy żyli dłużej – ważne jest również zachowanie naszego zdrowia. Nie byłoby sensu przedłużać swojego życia mając świadomość, że będziemy dłużej zmagać się z różnymi chorobami. Jednak badania nad długowiecznością trwają w najlepsze, a podczas najnowszego eksperymentu udało się odwrócić proces starzenia w ludzkich komórkach.

 

Wielu naukowców postrzega proces starzenia się jako postępujący spadek funkcji organizmu i łączy go z większością powszechnych chorób przewlekłych, takich jak nowotwór, cukrzyca czy otępienie. Istnieje wiele powodów, dla których nasze komórki i tkanki przestają funkcjonować, lecz biolodzy zaczynają się bardziej skupiać na gromadzeniu starzejących się komórek.

 

Komórki senescentne to starsze komórki, które nie tylko nie funkcjonują tak, jak powinny, ale także zagrażają sąsiednim komórkom. Badania prowadzone na zwierzętach wykazały, że usuwanie tych starych dysfunkcyjnych komórek poprawia wiele cech starzenia, np. opóźnia pojawienie się zaćmy.

Wciąż nie do końca wiadomo, dlaczego komórki starzeją się, ale naukowcy przypuszczają, że za senescencję mogą odpowiadać uszkodzenia DNA, ekspozycja na stan zapalny i uszkodzenia cząsteczek ochronnych na końcu chromosomów. Niektórzy sugerują również, że jedną z przyczyn starzenia komórkowego może być utrata naszej zdolności do włączania i wyłączania genów we właściwym czasie i we właściwym miejscu.

 

Wraz z wiekiem tracimy zdolność do kontrolowania tego, jak regulowane są nasze geny. Każda komórka w organizmie zawiera wszystkie informacje potrzebne do życia, ale nie wszystkie geny włączają się we wszystkich tkankach lub przy wszystkich warunkach. Jest to jeden ze sposobów, w jakim komórka serca różni się od komórki nerkowej, pomimo faktu, że zawierają przecież te same geny.

 

Gdy gen jest aktywowany przez sygnały z wnętrza lub z zewnątrz komórki, powstaje wiadomość molekularna (RNA), która zawiera wszystkie informacje niezbędne do stworzenia tego, co tworzy dany gen. Obecnie wiemy, że ponad 95% naszych genów faktycznie może wytwarzać kilka różnych rodzajów wiadomości, w zależności od potrzeb komórki.

 

Grupa około 300 białek, nazywanych czynnikami splicingu, decyduje o tym, jaki rodzaj wiadomości powstaje w danym czasie. W miarę starzenia się, możemy zmniejszyć liczbę tych czynników splicingowych, a wtedy starzejące się komórki staną się mniej zdolne do włączania i wyłączania genów w odpowiedzi na zmiany w ich otoczeniu. Naukowcy z Uniwersytetu w Exeter wykazali, że w próbkach krwi osób starszych, a także w izolowanych ludzkich komórkach senescentnych, poziomy tych istotnych regulatorów zmniejszają się.

Uczeni poszukiwali metod, które pozwolą na ponowne włączenie czynników splicingowych. Podczas najnowszych badań wykazano, że traktując stare komórki chemikaliami, które uwalniają niewielkie ilości siarkowodoru, udało się zwiększyć poziomy niektórych czynników splicingowych i odmłodzić stare komórki ludzkie. Siarkowodór jest cząsteczką, która naturalnie występuje w naszych organizmach. Naukowcy udowodnili, że związek ten poprawia kilka cech, związanych z wiekiem chorób wśród zwierząt.

 

Ponieważ siarkowodór w dużych ilościach może być toksyczny, badacze zastosowali tzw. molekularny kod pocztowy, dzięki czemu dostarczyli związek chemiczny bezpośrednio do mitochondriów – struktur, które wytwarzają energię w komórkach. W ten sposób można było wprowadzić mniejsze dawki siarkowodoru dokładnie tam, gdzie był on potrzebny i zminimalizowano ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.

 

Naukowcy mają nadzieję, że dzięki zastosowanym narzędziom molekularnym będzie można w przyszłości całkowicie usuwać ludzkie komórki senescentne, co daje nadzieję na jednoczesne zwalczenie wielu chorób związanych z wiekiem.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika biedulka

    Moje własne spostrzeżenia

    Moje własne spostrzeżenia to takie, że za starość i smierć odpowiada uszkodzenie doskonałego wzorca DNA który jest gdzieś umiejscowiony w organiżmie. Uszkodzenie powoduje że następne pokolenia odnawiających się komórek rodzą się z wadami. Uszkodzenie wzorca DNA powodowane jest przez przez promieniowanie kosmiczne które bez większych przeszkód przenika kazdy zakamarek ciała. Nie mam wątpliwości, że dawniej (przed tak zwanym potopem co wg mnie było katastrofą kosmiczną) żyli dłużej ponieważ nad atmosferą znajdował się płaszcz ochronny przed promieniowaniem kosmicznym i utrzymaniem wyzszej zawartości tlenu  ok 32-34 %. Po zniszczeniu płaszcza ochronnego tlen się rozrzedził a promieniowanie kosmiczne rozpoczęło penetrowanie wszystkich organizmów doprowadzając do uszkadzenia matrycy. 

4 Niemożliwe jest3 bowiem tych - którzy raz zostali oświeceni, a nawet zakosztowali daru niebieskiego

Portret użytkownika Dr Piotr

Tak się składa, że

Tak się składa, że korzystałem z seansów w komorze hiperbarycznej i wygląda to tak, że działa póki korzystasz, a jak kończysz zabiegi to wszystko wraca do poziomu wyjściowego. Zauważalne efekty to więcej energii i zdecydowane podniesienie wydolności tlenowej organizmu, bo jest lepiej natleniony. Ale po odstawieniu zabiegów wszystko wraca do stanu wyjściowego po tygodniu. Czyli stałe korzyści, to sałe korzystanie, czyli codziennie 1 godzina spędzona w komorze.

Jak masz kasę, to możesz sobie taką sprawić za około 200-250 tys PLN, przejść odpowiednie przeszkolenie z użycia i cieszyć zaletami jakie dają te zabiegi w domu.

Doraźnie stosowany cykl zabiegów (min. 10-20 seansów) świetnie sprawdza się w przypadku regeneracji po zabiegach chirurgicznych, przy usuwaniu skótków długotrwałego przemęczenia i stresu, przy leczeniu wycieńczenia organizmu np. po chemioterapiach  i wszystkim co w organizmie wiąże się koniecznością polepszenia regeneracji. Koszt zabiegów w prywatnych klinikach to około 700-900 pln za 10 zabiegów, im większy wykupiony pakiet, tym taniej.

Portret użytkownika Milosnik Putina

 

 

A w Demokratycznej Republice Iranu
w miescie Kazerun to wczoraj tamtejsze sady niezawisle skazaly na smierc przez publiczne powieszenie jakiegos 31- letniego perskiego "rabieja" czy innego "biedronia" za sex z 15-letnim chlopcem.
Od roku 1979 powieszono w ten sposob ponad 5000 sodomiakow i innych gomoriakow w tym przyjaznym i bogobojnym Iranie.
Teraz dopiero zrozumialem dlaczego katoliccy misjonarze nie moga nawet najmniejszych przyczolkow w tym Iranie zdobyc.
s.p. Abp. Wesolowski Jozef to musial sie na Haiti z jakimis Negrami nieletnimi trefic zamiast krzewic wiare chrzescijanska w takim Iranie albo innym Afganistanie lub Czeczenii, prawda ?

 

Skomentuj