Badania skrystalizowanej magmy mogą pomóc w przewidywaniu erupcji

Kategorie: 

hawaiilife.com

Wulkanolodzy od dłuższego czasu usiłują znaleźć jakiś sposób na przewidywanie erupcji. Umiemy dosyć dobrze monitorować aktywność sejsmiczną w okolicy wulkanów, ale braki w wiedzy na temat procesów wewnątrz potężnych gór nie pozwala tworzyć modeli matematycznych umożliwiających przepowiadanie erupcji. Naukowcy postanowili wejrzeć w głąb wulkanów analizując to, co wydostaje się na powierzchnię.

 

Uczeni zainteresowali się możliwością analizy dokładnego składu chemicznego kryształów mineralnych, które znajdują się w skałach wulkanicznych. Gdy lawa zastyga uchwycony zostaje zapis warunków znajdujących się wewnątrz wulkanu. Do tej pory najwięcej trudności nastręczała identyfikacja składu chemicznego oraz przetłumaczenie go na aktywność wulkaniczną, jaka musiała wystąpić podczas krystalizacji.

 

Badacze z University of Bristol badali kilkaset kryształów z okolicy Góry Świętej Heleny, które zostały wyprodukowane w latach 1980 i 1986. Są to tak zwane ortopirokseny, kryształy utworzone w roztopionej magmie wewnątrz wulkanu, które wydostają się na zewnątrz w formie lawy.

 

Tworzą się one w wyniku spontanicznego lokalnego ochłodzenia magmy lub podczas gdy uwalniają gazy wulkaniczne takie jak na przykład dwutlenek węgla. Kryształy takie mają tendencję do tworzenia struktur warstwowych, podobnych do słojów drzewa. To właśnie analiza poszczególnych warstw daje naukowcom możliwość poszerzenia wiedzy na temat procesów zachodzących wewnątrz wulkanów.

 

Technologia ta jest na razie w fazie początkowej, ale już spotkała się z dużym zainteresowaniem wulkanologów. Więcej informacji na temat badania można znaleźć w artykule opublikowanym w czasopiśmie Science.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Skomentuj