Badania potwierdzają, że życie może przetrwać na innych planetach

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Wygląda na to, że warunki panujące na pozostałych planetach skalistych Układu Słonecznego wcale nie są aż tak niekorzystne dla przetrwania życia. Rezultaty najnowszych eksperymentów wskazują, że promieniowanie i drastyczne skoki temperatur wcale nie stoją na przeszkodzie dla jego przetrwania i rozwoju.

 

Naukowcy z Rosyjskiego Instytutu Badań Kosmicznych przy Rosyjskiej Akademii Nauk przeprowadzili symulację na podstawie wieloletnich teorii naukowych, według których mikroorgranizmy związane z cząsteczkami mineralnymi mogą znajdować się w górnych warstwach atmosfery planety Wenus. Z dotychczasowych badań wynika, że w tej części atmosfery mogą panować warunki zbliżone do tych, obecnych przy powierzchni Ziemi.

 

Symulacja wykazała, że mikroskopijne grzyby potrafią przetrwać i rozwijać się w bardzo niekorzystnych warunkach atmosferycznych przy wysokim poziomie promieniowania i nagłych skokach temperatury. Co więcej, wysokie dawki promieniowania jonizującego nie uśmiercają grzybów.

Badania uwzględniały również mikroorganizmy, które zostały znalezione w Arktyce. Naukowcy wykorzystali je do symulacji warunków na powierzchni Marsa. Mikroorganizmy zostały poddane promieniowaniu i temperaturom sięgającym -50 stopni Celsjusza. Okazało się, że takie warunki wcale nie były niekorzystne dla ich przetrwania – mikroorganizmy łatwo się do nich przystosowały.

 

Następnie rosyjski zespół przebadał bakterie glebowe, obecne na amerykańskiej pustyni Mojave, którą bardzo często wykorzystuje się do symulowania warunków, panujących na Czerwonej Planecie. Naukowcy wykazali, że obecne tam mikroorganizmy są wysoce odporne na szereg czynników stresowych, w tym na temperatury, poziomy pH oraz obecność soli i silnych utleniaczy.

Na koniec, naukowcy próbowali określić, czy mikroorganizmy mogą przetrwać warunki, panujące na Europie – księżycu Jowisza, który posiada lodową skorupę. Podczas symulacji, bakterie zostały osadzone w lodzie, poddane promieniowaniu i temperaturze -130 stopni Celsjusza. Okazało się, że bakterie nie tylko przetrwały te warunki, ale były też zdolne do dalszego rozwijania się. Eksperymenty mogą zatem potwierdzać istnienie bakterii na innych planetach Układu Słonecznego, a nawet na księżycach Jowisza. Jedyne co pozostało, to zorganizować misję kosmiczną, aby odkryć te bakterie i ostatecznie potwierdzić, że życie jest możliwe również poza Ziemią.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: [email protected]
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki [email protected], możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Portret użytkownika jajo

Baje dla dzieci. Jesteśmy w

Baje dla dzieci. Jesteśmy w centrym zamknęci i nic i nikt nie moze wydostać się z Ziemi. Nad nami jest Tron Boży i jak wskazuje wkrótce przyjdzie Pan Jezus po swój kościół. A bałwochwalców, zospustników i innych kłamców czeka jezioro ognia i siarki. Aczkolwiek jeszcze jest krótki czas łaski i kazdy moze przyjąc Pana Jezusa jak osobistego zbawiciela i iść za nim. Czytaj Biblię. 

Portret użytkownika zibi

Człowiek nie opuści nigdy tej

Człowiek nie opuści nigdy tej skorupy ziemskiej jesteśmy tu zamknięci na amen,jesteśmy inkubatorami dla duszy dla energii,Może i jest jeszcze jeden sposób ale przez kostnice,dusza odleci w swoje miejsce i będziecie latać a dokładnie to pływać w ciemnym niekończącym się oceanie i nie sami,na tego niby marsa już loty odwołane bo po co mają się rozbić o górną część kopuły,możecie sobie to zapamiętać nigdy nie opuścicie ziemi no chyba że w studiu,niestety taka jest prawda

Portret użytkownika Illuminat13

mnie interesuje tylko

mnie interesuje tylko patologia religijno polityczno finansowa na ziemi I polmozgi ludzkie ktora ta patologie stworzyly i w nia wierza i w niej zyja Mysla o zdobywaniu kosmosu a mentalnosc nawet sredniowieczna nie jest

4 Niemożliwe jest3 bowiem tych - którzy raz zostali oświeceni, a nawet zakosztowali daru niebieskiego

Skomentuj