Badania pokazują, że Sahara znowu staje się zielona

Kategorie: 

Źródło: MIT

Sahara jest dziś największą gorącą pustynią na Ziemi, jednak kiedyś, jak wskazują badania, był to zielony obszar, bogaty w roślinność. Naukowcy z Instytutu Technologicznego Massachusetts odkryli właśnie, że cała Afryka Północna regularnie zmienia swój klimat i raz staje się zielona, a raz pustynna.

 

Każdego roku, wiatry wyrzucają z Sahary setki milionów ton pyłu, a znaczna jego część trafia do Atlantyku u wybrzeży Afryki Zachodniej. Materiał ten może nam posłużyć do zrozumienia historii klimatu północnej części Afryki. Warstwy pyłu, które formowały się na przestrzeni setek tysięcy lat, w zależności od jego grubości, mogą świadczyć o suchym lub wilgotnym okresie.

Z wcześniejszych analiz rdzeni sedymentacyjnych, które wydobyto z dna oceanu u wybrzeży Afryki wynika, że zmiany klimatu na tym kontynencie zachodziły regularnie co 100 tysięcy lat. Jednak naukowcy z Instytutu Technologicznego Massachusetts uznali, że jest to sprzeczne z modelami klimatycznymi, które sugerują, że klimat na Saharze zmienia się w zależności od sezonów monsunowych, których siła jest zależna od nachylenia osi Ziemi względem Słońca.

Dlatego naukowcy opracowali własną metodę analizy rdzeni sedymentacyjnych i wykorzystali ją do zbadania materiału, który został wcześniej pobrany przez zespół z Uniwersytetu w Bordeaux. Skupiono się na analizie koncentracji toru, który powstaje w oceanach w stałym tempie i szybko łączy się z osadami dennymi, dzięki czemu można ustalić tempo ich powstania.

 

Badania wykazały, że niektóre wzrosty tempa osadzania faktycznie miały związek z większą ilością pyłu wpadającego do oceanu, lecz inne wzrosty były spowodowane rozpuszczaniem się węglanów w wodzie. Podczas epok lodowych, ten region oceanu był bardziej kwasowy i korozyjny dla węglanu wapnia, dlatego wydawało się, że do oceanu wpadało więcej pyłu, choć w rzeczywistości tak nie było.

 

Wyniki tych badań ujawniły, że Sahara regularnie zmienia swój klimat z suchego na wilgotny i na odwrót co 20 tysięcy lat. Cykl ten jest zsynchronizowany z aktywnością monsunową w regionie i okresowym przechylaniem się Ziemi względem Słońca.

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Alteregosens

Mówiac szczerze od kiedy

Mówiac szczerze od kiedy przekonałem się o propagandowym, wybiórczym, kłamliwym wynikami wszelkich amerykańskich i brytyjskich pseudouczonych nie mam najmniejszego zamiaru przekonywać się w to co mówia.

Wszelkie obecnie teorie i manipulacje informacjami dotyczace zmian pogody i klimatu maja jedyny za cel odmóżdzyć ludzi by zrobić miejsce w ich głowach na temat ocieplania się klimatu i redukcji emisji CO2.

Od nauki, poprzez masmedia i kino kraj ten od blisko wieku prowadzi lobbing swoich szemranych interesów.

Nic co publikuja, informuja,i ucza w wiekszości nie jest prawda a jedynie kryptoreklama, której celem jest sprzedaż ideologii, badze teorji kłamstwa.

Portret użytkownika Jaskiniowiec

Niektórzy naukowcy

Niektórzy naukowcy podtrzymuja teorie Darwina i twierdzą, ze ludzie pochodzą od małpy .

Buddyjscy mistrzowie, twierdzą wręcz odwrotnie, ze ludzie nie pochodzą od małp ale mogą się nimi stać, tak jak z powodu karmy, tej nasyconej zakłamanymi składnikami, hormonami wzrostu, pozbawionymi witalności z witamin i mikroelementów już za życia wyglądają jak tuczniki - to taka karma ale uczą tez, ze mimo zrozumienia procesów, a nawet tego dlaczego ktoś jest garbaty lub jako dziecko urodził się z dysfunkcją - należy im współczuć 

Portret użytkownika Galernik33

No proszę was może znacie

No proszę was może znacie literaturę "Paweł Jasienica" Za piastów w polsce winogrona i pomoze pod wodą. Za sasa jeżdżono wo szwecji sankami bo bałtyk zamarzał. tylko teraz temp wzrasta bo kiedy wynaleziono termometr i od kiedy robi sie pomiary temperatury cała znana nauka to jednqa wielka fantazja dyplomków i i nic poza tym dala tych co znają już tą planetę.

Pozdrawiam i życzę Wesołch Świąt Bożego Narodzenia troszkę wcześniej bo jutro mogę nie mieć okazji.

Pozdrawiam

Portret użytkownika epuzer

A co na to "uczeni" zwani

A co na to "uczeni" zwani dzisiaj naukowcami, fachowcy od globalnego ocieplenia dwutlenkiem węgla? Może w/g nich kangury w Australii za dużo pierdzą i stąd na Pustyni Arabskiej deszcze, zmienia się Sahara, a lodowce na Grenlandi topnieją odsłaniając Zielony Ląd. Och te kangury. I naukowcy - a tacy oni mądrzy... i zdolni tacy!

Portret użytkownika asfasfasfa

dziwnie sie to zbiega z

dziwnie sie to zbiega z wysiedlaniem ludzi w tamtym rejonie te wszystkie wojny, moze ktos wczesniej wiedzial ze tam bedzie zielono sie robic niedlugo ? w filmie hydrozagatka jest wątek bogatego araba który kupuje od polskiego inzyniera wode w formie chmur przesylana za pomoca specjalnych prądów, a woda ma byc odparowywana za pomoca reakcji atomowych 

Portret użytkownika Jekyllman

Dziwne jest ze kiedy na

Dziwne jest ze kiedy na pustyniach nagle pojawiaja sie rzeki i tryska roslinnosc to ci naukowcy nagle stwierdzaja ten fakt - śmiech na sali z tymi naukowcami. Coraz bardziej uswiadamiam sobie jacy oni sa glupi. Nic nie wiedza tylko walą hipotezami tak jak i ta cała kosmologia ( czarne dziury , czerwone karly itp.) - jedno wielkie zmyslanie bo niby ma to sens.

Strony

Skomentuj