Badania pokazują, że Sahara znowu staje się zielona

Kategorie: 

Źródło: MIT

Sahara jest dziś największą gorącą pustynią na Ziemi, jednak kiedyś, jak wskazują badania, był to zielony obszar, bogaty w roślinność. Naukowcy z Instytutu Technologicznego Massachusetts odkryli właśnie, że cała Afryka Północna regularnie zmienia swój klimat i raz staje się zielona, a raz pustynna.

 

Każdego roku, wiatry wyrzucają z Sahary setki milionów ton pyłu, a znaczna jego część trafia do Atlantyku u wybrzeży Afryki Zachodniej. Materiał ten może nam posłużyć do zrozumienia historii klimatu północnej części Afryki. Warstwy pyłu, które formowały się na przestrzeni setek tysięcy lat, w zależności od jego grubości, mogą świadczyć o suchym lub wilgotnym okresie.

Z wcześniejszych analiz rdzeni sedymentacyjnych, które wydobyto z dna oceanu u wybrzeży Afryki wynika, że zmiany klimatu na tym kontynencie zachodziły regularnie co 100 tysięcy lat. Jednak naukowcy z Instytutu Technologicznego Massachusetts uznali, że jest to sprzeczne z modelami klimatycznymi, które sugerują, że klimat na Saharze zmienia się w zależności od sezonów monsunowych, których siła jest zależna od nachylenia osi Ziemi względem Słońca.

Dlatego naukowcy opracowali własną metodę analizy rdzeni sedymentacyjnych i wykorzystali ją do zbadania materiału, który został wcześniej pobrany przez zespół z Uniwersytetu w Bordeaux. Skupiono się na analizie koncentracji toru, który powstaje w oceanach w stałym tempie i szybko łączy się z osadami dennymi, dzięki czemu można ustalić tempo ich powstania.

 

Badania wykazały, że niektóre wzrosty tempa osadzania faktycznie miały związek z większą ilością pyłu wpadającego do oceanu, lecz inne wzrosty były spowodowane rozpuszczaniem się węglanów w wodzie. Podczas epok lodowych, ten region oceanu był bardziej kwasowy i korozyjny dla węglanu wapnia, dlatego wydawało się, że do oceanu wpadało więcej pyłu, choć w rzeczywistości tak nie było.

 

Wyniki tych badań ujawniły, że Sahara regularnie zmienia swój klimat z suchego na wilgotny i na odwrót co 20 tysięcy lat. Cykl ten jest zsynchronizowany z aktywnością monsunową w regionie i okresowym przechylaniem się Ziemi względem Słońca.

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego WschoduKomentarze

Portret użytkownika Alteregosens

Mówiac szczerze od kiedy

Mówiac szczerze od kiedy przekonałem się o propagandowym, wybiórczym, kłamliwym wynikami wszelkich amerykańskich i brytyjskich pseudouczonych nie mam najmniejszego zamiaru przekonywać się w to co mówia.

Wszelkie obecnie teorie i manipulacje informacjami dotyczace zmian pogody i klimatu maja jedyny za cel odmóżdzyć ludzi by zrobić miejsce w ich głowach na temat ocieplania się klimatu i redukcji emisji CO2.

Od nauki, poprzez masmedia i kino kraj ten od blisko wieku prowadzi lobbing swoich szemranych interesów.

Nic co publikuja, informuja,i ucza w wiekszości nie jest prawda a jedynie kryptoreklama, której celem jest sprzedaż ideologii, badze teorji kłamstwa.

Portret użytkownika Jaskiniowiec

Niektórzy naukowcy

Niektórzy naukowcy podtrzymuja teorie Darwina i twierdzą, ze ludzie pochodzą od małpy .

Buddyjscy mistrzowie, twierdzą wręcz odwrotnie, ze ludzie nie pochodzą od małp ale mogą się nimi stać, tak jak z powodu karmy, tej nasyconej zakłamanymi składnikami, hormonami wzrostu, pozbawionymi witalności z witamin i mikroelementów już za życia wyglądają jak tuczniki - to taka karma ale uczą tez, ze mimo zrozumienia procesów, a nawet tego dlaczego ktoś jest garbaty lub jako dziecko urodził się z dysfunkcją - należy im współczuć 

Portret użytkownika Galernik33

No proszę was może znacie

No proszę was może znacie literaturę "Paweł Jasienica" Za piastów w polsce winogrona i pomoze pod wodą. Za sasa jeżdżono wo szwecji sankami bo bałtyk zamarzał. tylko teraz temp wzrasta bo kiedy wynaleziono termometr i od kiedy robi sie pomiary temperatury cała znana nauka to jednqa wielka fantazja dyplomków i i nic poza tym dala tych co znają już tą planetę.

Pozdrawiam i życzę Wesołch Świąt Bożego Narodzenia troszkę wcześniej bo jutro mogę nie mieć okazji.

Pozdrawiam

Portret użytkownika epuzer

A co na to "uczeni" zwani

A co na to "uczeni" zwani dzisiaj naukowcami, fachowcy od globalnego ocieplenia dwutlenkiem węgla? Może w/g nich kangury w Australii za dużo pierdzą i stąd na Pustyni Arabskiej deszcze, zmienia się Sahara, a lodowce na Grenlandi topnieją odsłaniając Zielony Ląd. Och te kangury. I naukowcy - a tacy oni mądrzy... i zdolni tacy!

Portret użytkownika asfasfasfa

dziwnie sie to zbiega z

dziwnie sie to zbiega z wysiedlaniem ludzi w tamtym rejonie te wszystkie wojny, moze ktos wczesniej wiedzial ze tam bedzie zielono sie robic niedlugo ? w filmie hydrozagatka jest wątek bogatego araba który kupuje od polskiego inzyniera wode w formie chmur przesylana za pomoca specjalnych prądów, a woda ma byc odparowywana za pomoca reakcji atomowych 

Portret użytkownika Jekyllman

Dziwne jest ze kiedy na

Dziwne jest ze kiedy na pustyniach nagle pojawiaja sie rzeki i tryska roslinnosc to ci naukowcy nagle stwierdzaja ten fakt - śmiech na sali z tymi naukowcami. Coraz bardziej uswiadamiam sobie jacy oni sa glupi. Nic nie wiedza tylko walą hipotezami tak jak i ta cała kosmologia ( czarne dziury , czerwone karly itp.) - jedno wielkie zmyslanie bo niby ma to sens.

Portret użytkownika Exart2

Chyba nie bardzo rozumiesz

Chyba nie bardzo rozumiesz czym jest nauka współczesna, jej metoda oraz hipoteza i teoria w niej. Dokładnie tym jest cała racjonalistyczna nauka - opiera się o potwierdzone teorie, i niczym więcej, za nic więcej się nie uważa. To ludzie mają jakieś mylne o niej pojęcie. Tabloidowe. Nie chodzi o jakiś sens, tylko o przewidywanie zależności, efektów i odnajdywanie ich - jeśli Twpoja teoria przewiduje jakiś efekt po czym go odkrywamy przyjmujemy teorię za właściwą. Co . ie znaczy, że jest ona najpradziwszą prawdą, ale ludzie niezbyt zdają sobie z tego sprawę. Co masz do zarzucenia kosmologi, czy gdzies myli sie w swoich przewidywaniach?? 

Portret użytkownika Plejstocen

Chyba spadles z

Chyba spadles z przyslowiowego h*ja, jeżeli twierdzisz, ze wspolczesna nauka opiera sie na potwierdzonych teoriach. Wypisujesz tu tyle bredni, że aż sam jestem ciekaw kiedy pożałujesz własnych teorii względem świata. I nie pisz mi w  odpowiedzi jakiś głupio mądrych śmieci, których sam nie rozumiesz,a egzekwujesz. W ogóle lepiej nie pisz bo jesteś irytujący

Portret użytkownika kolo21

Hipoteza, bo tak mi się

Hipoteza, bo tak mi się wydaje. Teoria bo tak mi się wydaję i moim kolegom również! Czyli Teoria to jest jak wielu naukowcom, pasuję ta sama hipoteza. Czyli mają te same zwidy. Najbardziej jebł... na sposób mierzenia odległości do planet czy gwiazd. Po przez mierzenie światła podczerwonego, czyli jego intensywności. Ale pewne dwie splecione galaktyki, przeczą temu. I co zrobili naufofwcy, nic dalej mierzą tym samym sposobem. To jak lekarz, który wciska ci chorobę której nie masz. I choć udowodnisz mu że się myli, to i tak zapiszę ci te same leki. Pisze to z doświadzczenia. 

kolo21

Portret użytkownika Janka

Niestety naukowcy swoje

Niestety naukowcy swoje hipotezy przedstawiaja jako pewnik. A nawet przedstawiają na swoje teorie ,rzekome dowody naukowe, które za jakiś czas sa podważane i zastępowane nowymi hipotezami. A każdej hipotezie towarzyszą ogromne dotacje i granty.  Nauka w XXI wieku przestała być nauką a stała się maszynką do strzyżenia ludzkich owiec.

Skomentuj