Badania pokazują, że na wszystkich skalistych planetach można znaleźć wodę

Kategorie: 

Źródło: dreamstime.com

Nowe badanie opublikowane niedawno w periodyku Science Advances sugeruje, że wodę można znaleźć naturalnie na wszystkich planetach skalistych i nie wymaga ona zewnętrznego źródła, takiego jak asteroidy bogate w wodę, spadajace na ich powierzchnię. Najnowsze badanie odwraca dotychczasową teorię pojawiania się wody.

Obecnie istnieją dwie hipotezy dotyczące pojawienia się wody na planetach. Pierwsza mówi, że pojawia się ona przypadkowo, gdy asteroidy zawierające wodę zderzają się z planetami; a druga, że powstaje od razu, w procesie formowania się planety.  Badania na ten temat tej drugiej teorii przeprowadzili profesorzy Martin Bizzarro i  Zhengbin Deng.

 

Jeśli ich teoria okaże się poprawna, życie w układach planetarnych może mieć większe szanse na rozwój niż wcześniej sądzono. Badania naukowców dowodzą, że Mars miał wodę przez pierwsze 90 milionów lat istnienia tej planety.

 

Okazuje się, że woda istniała na długo przed tym, jak bogate w wodę asteroidy zbombardowały planety wewnętrznego Układu Słonecznego, takie jak Ziemia i Mars. To sugeruje, że woda powstała równocześnie z formowaniem się Marsa. Oznacza to, że wodę można znaleźć naturalnie na planetach i nie wymaga zewnętrznego źródła, takiego jak bogate w wodę asteroidy.

 

Badanie opiera się na analizie czarnego meteorytu sprzed 4,45 miliarda lat, znalezionego w północno-zachodniej Afryce i nazywanego „Czarną Pięknością”. Obiekt pochodzi z oryginalnej skorupy Marsa i zawiera nieocenioną wiedzę o młodym Układzie Słonecznym.

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika antyryt

Ło cholera: jeszcze pamiętam

Ło cholera: jeszcze pamiętam czasy jak mówiono, że gdybyśmy odkryli planety poza układem słoneczym, to na 100% w kosmosie będzie życie. Jak odkryto planety to mówiono, że jak znajdzie się gdziekolwiek wodę, to na 100% będzie tam życie. Potem mówiono, że jak znajdą planety w odpowiedniej odległości od słońc - to będzie tam życie. Teraz w ogóle się stwierdza, że na każdej skalistej planecie jest woda .... ale życia cholera brak Biggrin

Portret użytkownika Quark

Niczego nie można stwierdzić

Niczego nie można stwierdzić bo wszystkie te odkrycia są dokonywane metodami pośrednimi ,poza księżycem nigdzie ludzie nie byli ,niczego nie widzieli ani nie zbadali to i wiedzieć nie mogą. Analizuje się zmiany natężenia światła gwiazd , oraz jego widmo i ich położenie (mikroskopijne wachnięcia) i inne zaburzenia i na tej dopiero podstawie wnioskuje się o istnieniu tam jakiejś planety. W naszym układzie słonecznym raczej po za ziemią życia nie ma (chyba) , ale takich jak nasz układów są w naszej galaktyce miliony ... a galaktyk jest od groma.

Skomentuj