Badania pokazują, że ludzie mogą nauczyć się echolokacji w zaledwie 10 tygodni

Kategorie: 

Źródło: pixabay

Nowe badanie wykazało, że ludzie mogą nauczyć się echolokacji niezależnie od ich wieku i zdolności widzenia. Co więcej, nauczenie się tej techniki, nie powinno zająć więcej niż dziesięć tygodni. Zespół naukowców nauczył 12 osób niewidomych i 14 osób niedowidzących, jak używać dźwięku języka do poruszania się w przestrzeni.

Nie jest to w żadnym razie przełomowa technika. Wielu niewidomych, wykorzystuje ją od dziesiątek lat, aby poruszać się w codziennym życiu. Wydają oni ostry dźwięk klikania językiem i nasłuchują jego odbicia. W nowym badaniu, opublikowanym w czasopiśmie PLOS One, naukowcy chcieli dowiedzieć się, czy echolokacji można nauczyć niedoświadczone osoby. Mowa tu zarówno o tych ze wzrokiem, jak i bez. Naukowcy zastanawiali się również, czy ta umiejętność naprawdę pomaga osobom niewidomym.

Do eksperymentu naukowcy zrekrutowali 14 niedowidzących i 12 niewidomych ochotników. Uczestnicy mieli od 21 do 79 lat i żaden z nich nigdy wcześniej nie korzystał z echolokacji. W ciągu dziesięciu tygodni, przeszli oni 20 intensywnych treningów trwających od dwóch do trzech godzin. Po dziesięciu tygodniach szkoleń, uczestnicy przeszli szereg testów. Badano między innymi ich umiejętność rozpoznawania względnej pozycji i wielkości pobliskich obiektów, czy umiejętność poruszania się w naturalnym środowisku bez używania oczu.

 

Naukowcy odkryli, że w ciągu dziesięciu tygodni wszyscy ochotnicy poznali podstawy echolokacji. Nie miał na to wpływu wiek ani wzrok. Niektórzy niedowidzący uczestnicy, radzili sobie nawet lepiej niż niewidomi. Trzy miesiące po zakończeniu szkolenia, uczestnivy szkolenia stwierdzili, że nadal korzystają z echolokacji. W badaniu uzupełniającym 10 na 12 uczestników stwierdziło, że ta umiejętność wpłynęła na ich niezależność i dobre samopoczucie.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: M@tis
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki M@tisa, możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Portret użytkownika KalarS

Wspaniele sie wypowiedziałes

Wspaniele sie wypowiedziałes , coś pięknego "fakenews" polsa.ciarze , teven.owcy, tvp.eowcy pozdrawiamy Cię bądź zdrowy i zaszczep się i nie pierdol. "to wielka bzdura jest" piekna pani co w pornolach była to ona tobie to powie. Cłowieku jesteś świetnie wygadany niczym "The Career of Nicodemus Dyzma"

Portret użytkownika Maryjan_66

Człowiek może nauczyć się tez

Człowiek może nauczyć się tez telepatii, psychokinezy a nawet teleportacji nie mówiac o wykorzystywanym często przez niektórych kontrolowanym podróżowaniem poza ciałem. System edukacji i medycyny skonstruowany jest tak, by te cechy wygaszać u człowieka, a jeśli jest ku temu opór - skategoryzować jako wariata, schizofrenika. Wiele małych dzieci widzi znacznie więcej niz tylko znany większośi świat 3D, ale z czasem się z tym kryją lub wypieraja tego, bo ludzie wokół nie rozumiejąc tego stają się dla nich zagrożeniem.

Portret użytkownika eloo

co do  teleportacji, czytalem

co do  teleportacji, czytalem  kiedys  artykul na temat kwantowych wlasciwosci DNA. Podczas eksperymentu obserwowano jak fotony reaguja na nitke DNA, nastepnie ta czastka zostala usunieta  a fotony dalej reagowaly tak  ja gdyby ta czastka dalej sie tam znajdowala. To  taki swego rodzaju odcisk, ktory mozliwe ze zostawiamy wszedzie  gdzie  przebywamy... 

Portret użytkownika Maryjan_66

Tak, wszedzie zostawiamy po

Tak, wszedzie zostawiamy po sobie ślady. Mówi sie np że jakiś dom lub przedmiot jest nasączony czyjąś energią. Z tego tez względu bardzo ostroznie należy podchodzić do wszelakich 'amuletów' czy też wiekowych przedmiotów niewiadomego pochodzenia, szczególnie gdy mogły być wykorzystywane jako symbol kultu.

Portret użytkownika KalarS

Nie wybudujecie bo już

Nie wybudujecie bo już odkryliśmy że żadnego marsa nie ma, jest tylko ziemia , w związku z tym zupełnie wy złe ludzie się nie ukryjecie. Nawet w ziemi głeboko i w  bunkrach, nie ukryjecie się. Gówno wybudujecie i gówno wasz ochroni. Co innego My, boga naszego żeśmy się uchwycili i którego kochamy bo on stworzrył świat a pycha ludzka jest marnością. Ateisty będą szczekać psim głosem.

Skomentuj