Badania pokazują, że deszcz może przenosić góry

Kategorie: 

Źródło: AG

Naukowcy opracowali model, który oblicza tempo zmian w krajobrazie górskim. Z jego pomocą udało się ustalić, że średnie roczne opady wpływają na erozję skał i mogą deformować góry.

Badanie zostało przeprowadzone przez grupę naukowców z uniwersytetów w Arizonie, Luizjanie w Bristolu. Miało miejsce w środkowo-wschodnich Himalajach w Bhutanie i Nepalu. Obszar ten został wybrany ze względu na wygodę badania tempa erozji tam występującego. Zespół przeanalizował ziarna piasku zebrane w regionie i wykorzystał je do obliczenia, jak szybko rzeki erodują skały i jaką rolę odgrywają w tym opady. Wyniki pracy zostały opublikowane w czasopiśmie Science Advances.

Dr Byron Adams, główny autor badania, wyjaśnił, że krople deszczu uderzają w ziemię, gdy uderzają o ziarna piasku. W rezultacie niektóre atomy wewnątrz każdego z nich tworzą rzadkie pierwiastki: obliczając ich objętość, naukowcy zorientowali się, jak szybko krajobraz został zniszczony

 

Uzyskane dane porównano ze zmianami nachylenia rzek i opadów atmosferycznych i stwierdzono, że tempo erozji jest bezpośrednio związane z opadami deszczu. Naukowcy założyli, że deszcz może zniszczyć krajobraz wystarczająco szybko, aby dosłownie„ wyssać ”kamienie z ziemi i przyspieszyć rozwój gór. To odkrycie dowodzi, że procesy ziemskie są ściśle związane z procesami atmosferycznymi.

Naukowcy stwierdzili, że obliczenia były złożone i zajmowały dużo czasu. Zespół wykorzystał różne modele numeryczne do dokładnego odtworzenia tempa erozji w Bhutanie i Nepalu i tylko jeden z nich okazał się prawidłowy. Autorzy pracy zauważyli również, że nie uwzględnili w swoich badaniach wpływu opadów śniegu, ponieważ większość opadów w Bhutanie to deszcz, a śnieg, zdaniem naukowców, nie odgrywa znaczącej roli w erozji skał.

 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Quark

Pierwsze dwa zdania pod

Pierwsze dwa zdania pod drugim zdjęciem są kompletnie bez sensu , na dokładkę to drugie sugeruje ,że zwykły deszcz ma tyle siły by dokonać syntezy jądrowej (!?) na powierzchni gleby . Kto to wymyślił i czemu przed publikacją nikomu nie chce się przeczytać tekstu by sprawdzić czy ma on sens ? Ludzie dajta spokuj .

Skomentuj