Badania ONZ wykazały, że Chiny i USA przodują pod względem wpływu wydobycia Bitcoinów na środowisko

Kategorie: 

Źródło: zmianynaziemi.pl

W obliczu rosnącej popularności kryptowalut, wydobycie Bitcoinów stanowi istotną kwestię dotyczącą globalnego wpływu na środowisko. Analiza przeprowadzona przez Organizację Narodów Zjednoczonych rzuca światło na problem, który wykracza poza cyfrowe transakcje i dotyka rdzenia ekologicznego naszej planety.

 

Badanie opublikowane w czasopiśmie Earth's Future przynosi alarmujące dane, które powinny być przestrogą dla każdego z nas. Analizując okres 2020-2021, badacze skupili się na zużyciu energii, emisji dwutlenku węgla, a także na wpływie na wodę i grunt, które są bezpośrednio związane z wydobyciem Bitcoinów w 76 krajach. Wybór padł na Bitcoin z uwagi na jego dominację w świecie kryptowalut.

 

Zaskakujące wyniki badania ukazują, że gdyby wydobycie bitcoinów było państwem, zajęłoby ono 27. miejsce na świecie pod względem zużycia energii. W ciągu zaledwie dwóch lat, sektor ten pochłonął aż 173 terawatogodzin energii elektrycznej – o 60% więcej niż w latach poprzednich. Emisje dwutlenku węgla osiągnęły poziom 86 megaton, głównie z powodu zależności od paliw kopalnych.

 

Chiny i Stany Zjednoczone wiodą prym w wydobyciu Bitcoinów, co przekłada się na ich ogromny udział w globalnym śladzie węglowym i energetycznym. W przypadku Chin, problem ten jest potęgowany przez silne uzależnienie od węgla do produkcji energii. Kazachstan, zajął trzecie miejsce, również wykazując znaczne zużycie energii i ślad węglowy.

 

Kaveh Madani, dyrektor Uniwersytetu ONZ i lider badania, podkreśla ukryte koszty technologicznych innowacji. Jego słowa są przestrogą: „Wdrażamy nowe technologie, które szybko są akceptowane, ale często dopiero później zdajemy sobie sprawę z ich konsekwencji środowiskowych”.

 

W miarę wzrostu popularności Bitcoin, wzrasta również jego ślad środowiskowy. Nawet bardziej energooszczędne metody wydobycia nie zniwelują całkowicie wpływu tej kryptowaluty na środowisko, szczególnie gdy popyt będzie nadal rósł. To sygnał alarmowy dla decydentów, liderów branżowych i każdej osoby świadomej swojego wpływu na planetę, by zastanowić się nad konsekwencjami wydobycia Bitcoinów i szukać zrównoważonych rozwiązań.

 

W kontekście tego badania, kluczowe staje się pytanie o przyszłość kryptowalut i ich zrównoważony rozwój. Czy możliwe jest znalezienie sposobu na zharmonizowanie dynamicznie rozwijającej się technologii z ochroną naszego środowiska? To wyzwanie, przed którym stoimy jako globalna społeczność, szukając równowagi między postępem technologicznym a odpowiedzialnością ekologiczną.

 

Raport ONZ stanowi ważny krok w kierunku zrozumienia i przeciwdziałania negatywnym skutkom wydobycia Bitcoinów na środowisko. Jest to przestroga, ale również wezwanie do działania – czas na zmiany jest teraz. Zadaniem nas wszystkich jest szukanie innowacyjnych rozwiązań, które pozwolą na zrównoważony rozwój technologii, bez narażania przyszłości naszej planety.

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika BG-OG

Krótkie zapytanie AI, ponoć

Krótkie zapytanie AI, ponoć generuje wyparowanie do atmosfery pół szklanki słodkiej wody , przez wieże chłodnicze , chłodzące centra danych od AI. A PARA WODNA to największy gaz cieplarniany. CO2 to pikuś. I co , hipokryci , eko-komuniści,. nIe będziecie używać. ?

Skomentuj