Badacze nauczyli szpinak wysyłać e-maile!

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Naukowcy z Massachusetts Institute of Technology stworzyli szpinak, który może wysyłać e-maile. W ten sposób, rośliny będą ostrzegać ludzi przed zanieczyszczeniem chemicznym i zmianami klimatu. Naukowcy mają nadzieję, że roślina pomoże zidentyfikować skażenie chemiczne w przyrodzie i informować o zmianach klimatycznych. Co ciekawe, nie jest to w żadnym razie nowe odkrycie.

 

W żadnym razie, nie jest to żart. Bazując na badaniu naukowym z 2016 roku, naukowcy podjęli się eksperymentu z udziałem szpinaku. Specjaliści zamienili niezwykle czułe korzenie rośliny w czujniki. Jak wynika z badań opublikowanych w czasopiśmie Nature Materials, kiedy korzenie roślin wychwytują związki nitrowe w wodach gruntowych, reagują na nie nanorurki węglowe osadzone w liściach. Zmiana jest odczytywana przez kamerę na podczerwień skierowaną na liście i automatycznie wysyła naukowcom bezprzewodowo e-mail.

Zdaniem naukowców szpinak można odpowiednio dostroić, aby identyfikować inne zanieczyszczenia. Naukowcy wybrali szpinak, ponieważ roślina jest niezwykle wrażliwa na różne substancje chemiczne obecne w glebie, wodach gruntowych i powietrzu. Ponadto nanobiotyki roślinne są znacznie łatwiejsze do stworzenia niż maszyna, która zrobi to samo.\

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: M@tis
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki M@tisa, możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Skomentuj