Azjatyckie lodowce topnieją w zastraszającym tempie

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Mimo, że od ponad dekady nie ma czegoś takiego jak globalne ocieplenie, w niektórych miejscach dochodzi do zmian klimatycznych, które skutkują okresowym ochłodzeniem, lub ociepleniem. Jednym z takich miejsc jest Azja Środkowa. Znajdujące się tam lodowce topnieją w zastraszającym tempie.

 

Sytuację w regionie pogarsza trwająca tam wciąż susza. Zasoby wody w lodowcach zmniejszyły się juz o jedną czwartą i proces ten cały czas postępuje. Glacjolodzy sugerują, że biorąc pod uwagę obecny trend, do końca XXI wieku lodowce w tym regionie mogą zniknąć w całości.

 

Specjaliści stwierdzili ponad to, że niewątpliwie jest jakiś wpływ na lokalne ekosystemy ze względu na ingerencję człowieka, ale nie zostało to oszacowane. Ustalono za to, że dominujący wkład mają lokalne zmiany klimatu, nazywane potocznie "globalnym ociepleniem".

 

Na podstawie www.dw.de

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika jaron22

Njagorsze jest to że kilka

Njagorsze jest to że kilka wielkich rzek Azjii jak choćby Ganges jest zasilanych przez wody z tych lodowców. Jednym słowem jak one znikną to i te rzeki wyschną. Niestety ponad półtorej miliarda ludzi jest uzależnionych od tych rzek. Jak ich zabraknie to bedzie masakra na biblijną skalę.

Portret użytkownika lolo

To prawda. Parę lat temu - w

To prawda. Parę lat temu - w każdym razie niedługo po 2000 roku był taki film obrazujący problem topniejących lodowców himaljskich. Konflikty o wodę będą nie do uniknięcia. Taka mała apokalipsa. Ten problem o wodę istnieje już od wielu lat np. Izralel - Palestyńczycy, oczywiście z korzyścią dla Izraela.

 
Jacy ludzie - takie czasy.

Portret użytkownika lolo

To by mogło się zgadzać. :))

To by mogło się zgadzać. Lol Himalaje to jednak nie są  takie tylko lokalne "fluktuacje" klimatyczne. Zbyt potężny masyw. Jeśli puszcza amazońska wpływa na klimat całego świata, a zdaje się, że "gospodarka" leśna w Amazonii zbliża się do punktu bez powrotu z względu na rabunkową działalność człowieka, to i zmiany w Himalajach albo są obiciem ogólnego trendu albo wpływem na ten trend albo na zasadzie sprzężenia zwrotnego jedno i drugie.

 
Jacy ludzie - takie czasy.

 
Jacy ludzie - takie czasy.

Skomentuj