Aż pięć cyklonów na Pacyfiku i Atlantyku, zyskuje na sile grożąc Hawajom, Japonii i Korei Południowej

Kategorie: 

Aktualne cyklony na Pacyfiku - źródło: NASA

Japońscy i amerykańscy synoptycy obserwowali w tym tygodniu powstanie i początek ruchu aż pięciu cyklonów tropikalnych, z których trzy zmierzają w kierunku gęsto zaludnionych obszarów Japonii i Hawajów. Tajfun Halong jest już piątej, najwyższej kategorii, stając się najpoważniejszym zjawiskiem w sezonie 2014.

 

Według prognoz, Halong uderzy na wybrzeże Japonii w sobotę, 9 sierpnia. Jest to już drugi cyklon tropikalny, który uderzył na Japonię w ostatnim czasie. Spodziewane są intensywne opady deszczu a także osunięcia ziemi i nadbrzeżne powodzie. Skutki przejścia cyklonu odczuje również Korea Południowa.

Tajfun Halong - źródło: NASA

Tymczasem kolejne dwa cyklony zmierzają w kierunku Hawajów, które bardzo rzadko doświadczają huraganów. Wczoraj huragan Iselle znajdował się 1500 km od wysp. Osiągał prędkość wiatru wystarczającą do sklasyfikowania go jako huragan czwartej kategorii w skali Shaffira-Simpsona. Żywioł zmierza w kierunku Hawajów ze średnią prędkością około 26 kilometrów na godzinę i spodziewane jest jego oddziaływanie przez co najmniej jeden dzień.

Huragan Iselle - źródło: NASA

Silnej Iselle po piętach depcze burza tropikalna Julio, która został utworzona 4 sierpnia i prawdopodobnie zbuduje siłę huraganu już w najbliższych dniach. Żywioł może zagrozić Hawajom w weekend lub na początku przyszłego tygodnia. Na Pacyfiku NASA kontynuuje również monitorowanie tropikalnej depresji Genevieve, która znajduje się na południowy zachód od Honolulu. Znajduje się ona w środkowej części Oceanu Spokojnego i może umocnić się do poziomu burzy tropikalnej.

Huragan Bertha - źródło: NASA

Na Atlantyku z kolei do niedawna szalał huragan Bertha. To już druga burza o klasie huraganu, do której doszło w tym sezonie na Oceanie Atlantyckim. Huragan Bertha osłabł ostatnio i odsuwa się już od USA, którym przedtem zagrażał. Jednak jego ścieżka przejścia wskazuje na to, że pozostałości tego frontu pogodowego, o statusie burzy tropikalnej, mogą uderzyć w część Wielkiej Brytanii.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj