Aż 30 procent Europejczyków uważa, że sztuczna inteligencja rządziłaby lepiej od polityków

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Automatyzacja miejsc pracy wywołuje poważne obawy co do przyszłości osób zatrudnionych. Część ludzi może stracić pracę, ponieważ roboty i algorytmy mogą wykonywać konkretne czynności efektywniej i są tańsze w utrzymaniu. Jednocześnie rośnie liczba zwolenników sztucznej inteligencji, która to miałaby zastąpić polityków.

 

Najnowszy raport European Tech Insights 2019, przygotowany przez hiszpański Uniwersytet IE wskazuje, że 56% Europejczyków obawia się robotyzacji, która zapoczątkuje falę zwolnień. Aż 70% ankietowanych uważa, że nowe technologie mogą w nadchodzącej dekadzie wyrządzić więcej szkód, niż pożytku, jeśli rządy nie wprowadzą odpowiednich regulacji. Większość respondentów chce, aby władze nałożyły różne ograniczenia, które spowolnią automatyzację miejsc pracy i zadbają o pracowników ludzkich.

60% osób twierdzi, że dzisiejsza edukacja nie pozwala przygotować uczniów na nadchodzącą transformację technologiczną. Jednak mimo tych wszystkich obaw, prawie 30% ankietowanych wyraziło pogląd, że sztuczna inteligencja mogłaby lepiej zarządzać państwem od ludzi. Badania opinii publicznej obejmowały ponad 2500 mieszkańców Francji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Niemiec, Portugalii, Wielkiej Brytanii i Włoch.

 

W Stanach Zjednoczonych już przynajmniej od kilku lat głośno mówi się o możliwości „zatrudnienia” inteligentnego algorytmu w roli prezydenta. Tymczasem w Chinach, sztuczna inteligencja wspiera kontrowersyjny projekt Social Credit System i analizuje każdy aspekt życia obywateli, dodając lub odejmując punkty, które decydują o ich pozycji społecznej.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (3 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika baca

do lepszego rządzenia

do lepszego rządzenia niekoniecznie musi być sztuczna inteligencja, ponieważ obecnie jest demokracja - czyli rządy debili....

tak więc dopiero po upadku demokracji i wyrzuceniu idiotów na śmietnik historii potrzeba by postawić na sztuczną inteligencję... dziś w zupełności wystarczy naturalna, czyli przeciwieństwo Bolków, Swetrów, szulców, junkersów i tym podobnych tępaków alkoholowo upośledzonych 

 

Portret użytkownika Joker

Może i lepiej ale też

Może i lepiej ale też szybciej mogliby powstać panowie terminatory. W sumie to jest dobry pomysł na film. Był już Predator vs obcy. Teraz może być Predator vs obcy vs Smile Terminator. I Rambo i Chuck Norris a co tam. Niech się dzieje.

Skomentuj