Axiom Space zgodził się wysłać szwedzkiego astronautę na ISS

Kategorie: 

Źródło: Wikipedia

Prywatna firma astronautyczna Axiom Space w ramach swojej komercyjnej misji wyśle ​​w przyszłym roku astronautę ze Szwecji na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). To nie pierwszy raz, kiedy kraje członkowskie Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) współpracują z Axiom Space. Na przykład Włochy rozpoczęły współpracę z firmą w 2018 roku i planują wysłać swojego astronautę na ISS jeszcze w tym roku.

 

 

 

Axiom Space to prywatna firma kosmiczna założona w 2016 roku przez Michaela Suffrediniego, który wcześniej był dyrektorem programu NASA dla Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Firma Axiom Space skupia się na opracowywaniu i realizacji projektów związanych z kosmiczną turystyką oraz budową prywatnej stacji kosmicznej.

 

W styczniu 2020 roku Axiom Space ogłosiło, że podpisało umowę z NASA na wykorzystanie modułu Unity, który zostanie dołączony do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w 2024 roku. Moduł ten będzie służył jako baza dla pierwszej prywatnej stacji kosmicznej, którą Axiom Space planuje wybudować do 2028 roku.

 

Axiom Space planuje również organizować misje kosmiczne dla turystów, którzy będą mieli okazję przebywać na pokładzie prywatnej stacji kosmicznej i doświadczyć życia w warunkach mikrograwitacji.

 

W przypadku Szwecji będzie to drugi przedstawiciel kraju na niskiej orbicie okołoziemskiej. Wcześniej, w 2006 i 2009 roku, Szwed Christer Fuglesang poleciał w kosmos na amerykańskich wahadłowcach. Szwedzkie obywatelstwo ma również astronautka NASA Jessica Meir, która latała na ISS w latach 2019-2020.

 

Co ciekawe wśród obecnych astronautów europejskiej agencji kosmicznej ESA nie ma Szwedów. W nowym naborze astronautów, który odbył się w listopadzie 2022 r., bierze udział jeden rezerwista ze Szwecji, Markus Wandt. Jednak Szwedzka Agencja Kosmiczna przeprowadzi osobną selekcję kandydatów, więc nie wiadomo jeszcze, czy Wandt zostanie wybrany do udziału w przyszłorocznej misji Axiom Space na ISS.

 

Misje komercyjne, takie jak ta, pozwalają nie tylko poszerzyć możliwości eksploracji kosmosu, ale także pozyskać dodatkowe środki na rozwój programów kosmicznych. Należy jednak pamiętać, że loty kosmiczne zawsze wiążą się z ryzykiem i wiążą się z poważnymi kosztami technicznymi i finansowymi. Dlatego ważne jest dalsze doskonalenie technologii i zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim uczestnikom programów kosmicznych.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj