Awaria zasilania na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Kategorie: 

Panel słoneczny z ISS z widocznym uszkodzeniem - źródło: NASA

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna ma problemy. Doszło do wycieku chłodziwa z systemów stacji, co może wpłynąć niekorzystnie na zasilanie obiektu. NASA i Roscosmos rozważają nieplanowany spacer kosmiczny w celu oceny skali problemu, lub naprawy wycieku.

 

Chłodziwo na bazie amoniaku, którego stan zdecydowanie spada jest używane do chłodzenia paneli słonecznych. Każdy z czterech paneli ma niezależny system chłodzenia. Dzięki takiej dywersyfikacji niezależnych źródeł zasilania stacji nie grozi całkowite pozbawienie źródła energii, co mogłoby być bardzo niebezpieczne dla przebywających tam kosmonautów.

 

Spacer kosmiczny w celu naprawy wycieku może być konieczny, ale nie wiadomo jeszcze czy wyrusza Rosjanie czy Amerykanie przebywający na ISS. Według NASA nie ma obecnie potrzeby ewakuacji stacji i załoga jest bezpieczna. Zwraca się uwagę, że to już kolejny problem z tym samym panelem, który miał kłopoty z chłodzeniem w listopadzie 2012 roku. Wtedy problem rozwiązano poprzez wykorzystanie innego obwodu chłodzącego. Nie wiadomo czy aktualny problem ma związek z tamta sytuacją czy raczej jest to efekt oddziaływania mikrometeorytów, których ostatnio zdecydowanie przybyło.

 

Ledwie kilka dni temu informowano o meteoroidzie, który przeleciał przez jeden z paneli solarnych stacji. Uszkodzenie jak po kuli palnej wykryli astronauci 35 zmiany załogi na stacji. Wtedy twierdzono, że nie ma skutków tego zdarzenia, ale wydaje się, że są one ze sobą zdecydowanie powiązane.

 

 

Źródła:

http://www.geek.com/science/space-rock-leaves-a-bullet-hole-in-the-iss-solar-array-1553665/

http://rt.com/news/iss-ammonia-coolant-leak-094/

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: lecterro
Portret użytkownika lecterro

Komentarze

Portret użytkownika MP

Od 2 godzin zastanawiam się

Od 2 godzin zastanawiam się dlaczego po otworzeniu okna czuję zapach amoniaku. Teraz domyślam się skąd ten zapach. Mam nadzieję że to nie robota sąsiada Smile oświadczam tez że żadnych bąków nie puszczałem, jakby coś, ktoś.

Portret użytkownika jesion

tak z innej beczki... jak

tak z innej beczki... jak mogli żyć np. Indianie bez kosiarek do trawy ? a tacy Cyganie ! jeszcze nie tak dawno "koczowali jak te dzikusy panie..." na zielonym .. a tacy Tuaregowie panie jak tak bez odkórzaczy ? "Jezus/Maria !!!!!!! ile piasku mi nawnosiłes do namiotu !!!! " no jak tak można żyć ? :O To już lepiej zapisać się na Marsa panie... ;) 

Największym wynalazkiem ludzkości jest nóż na drugim biegunie stawiam koło. 

DBAJ O SWÓJ NÓŻ! Nigdy nie wiadomo kiedy uratuje Ci życie!

Strony

Skomentuj