Awaria w elektrowni jądrowej na Słowenii

Kategorie: 

Elektrownia Krsko na Słowenii

W zeszły czwartek doszło do automatycznego zatrzymania pracy elektrowni jądrowej Krsko na Słowenii. Systemy bezpieczeństwa zadziałały automatycznie a władze wyraziły zadowolenie, że procedury bezpieczeństwa zdały egzamin.

 

Urząd Bezpieczeństwa Jądrowego Słowenii poinformował, że nie ma zagrożenia skażenia dla środowiska. Przyznano jednocześnie, że przyczyną zatrzymania reaktora był spadek ciśnienia w parowniku. To mogło sugerować emisję radioaktywności. Ustalono jednak wstępnie, że efekt ten mogło wywołać mechaniczne uszkodzenie jednego z zaworów odcinających parę w innej części instalacji.

 

Przedstawiciele elektrowni zapewniają, że wszystko już jest pod kontrolą a system odprowadzania pary wodnej wymaga napraw, których można dokonać tylko wtedy, gdy jest ona wyłączona. Planowany przestój to około tydzień, ponieważ konieczne jest wychłodzenie wszystkich instalacji.

 

Elektrownia Jądrowa Krško znajduje się mniej więcej 60 km od Lublany oraz 20 km od granicy z Chorwacją. Zbudowana została na potrzeby Słowenii oraz Chorwacji, a pierwszy raz uruchomiono ją w 1983 r. Zapewnia 40 procent zużywanej przez Słowenię energii. Elektrownia pracuje na wzbogaconym uranie 235U. Posiada jeden reaktor wodny ciśnieniowy o mocy 730 MW.

 

Poprzedni wypadek w elektrowni miał miejsce 4 czerwca 2008 roku, kiedy również doszło do awarii systemu chłodzenia. Tak jak obecnie tak i wtedy w wyniku wykrycia anomalii podjęto na czas decyzję o bezpiecznym tymczasowym wyłączeniu elektrowni.

 

 

 

Ocena: 

0
Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika Preston

Na szczęście ta elektrownia

Na szczęście ta elektrownia zostanie zmodernizowana, w 2012 podpisała kontrakt na dostawę urządzeń podnoszących bezpieczeństwo. Ich zainstalowanie to wypełnienie zalecenia po tzw. stress-testach, przeprowadzonych po awarii w Fukushimie.
     Operator elektrowni, firma Nuklearna Elektrarna Krsko (NEK) zdecydowała, że pasywne systemy wentylacji obudowy bezpieczeństwa, a także system rekombinacji wodoru dostarczy koncern Westinghouse, który wyprodukował reaktor w Krsku. Dodatkowe systemy bezpieczeństwa mają być gotowe w kwietniu 2015 r.
     System wentylacji ma za zadanie wypuścić na zewnątrz obudowy bezpieczeństwa gazy, jakie mogłyby się w niej wytworzyć w razie poważnej awarii. Zawiera filtry, zdolne wyłapać wszelkie radioaktywne substancje. Według informacji producenta, system jest całkowicie pasywny, może działać nawet w przypadku całkowitego zaniku zasilania.
     Z kolei rekombinatory wodoru służą do wyeliminowania niebezpieczeństwa eksplozji tego gazu, do czego doszło kilka razy w Fukushimie. Urządzenia te, bez żadnego zasilania z zewnątrz chemicznie wiążą wodór, który w przypadku awarii reaktora mógłby zostać wytworzony w reakcji cyrkonowych elementów rdzenia z parą wodną.
Źródło:  http://www.euroinfrastructure.eu/infrastruktura/elektrownia-jadrowa-w-slowenii-bezpieczniejsza/

Portret użytkownika 85r

Nie wiem jak wy ale ja

Nie wiem jak wy ale ja łyknąłem se kelpa Smile Tylko z jodem trzeba uważać bo w dużej dawce jest jak trucizna. Każdy organizm ma inne zapotrzebowanie na jod, to wszystko zależne jest od tego co jecie i gdzie mieszkacie.

Skomentuj