Autonomiczne systemy uzbrojenia zagrożeniem dla ludzkości, twierdzą eksperci

Kategorie: 

Źródło: terminator.wikia.com
Sztuczna inteligencja oraz autonomiczne systemy uzbrojenia są postrzegane jako jedno z największych zagrożeń dla ludzkości. Instytut Przyszłości Życia (Future of Life Institute) przedstawił list otwarty podpisany przez ponad tysiąc naukowców, którzy wzywają ONZ do nałożenia zakazu na rozwój inteligentnych systemów, które bez ingerencji człowieka będą mogły decydować kogo należy zabijać podczas wojen.

 

Kilka miesięcy temu odbyła się druga debata nad autonomicznymi systemami uzbrojenia. Większość krajów na świecie popiera nałożenie odpowiednich zakazów, lecz mocarstwa takie jak Stany Zjednoczone czy Izrael są temu przeciwne - są to państwa, które chcą wcielić do swojej armii autonomiczne maszyny. Wszystko właściwie zależy od organizacji ONZ, która może zakazać prac nad "zabójczymi robotami" ale jak dotąd nie zrobiła tego.

 

Naukowcy którzy podpisali się pod wspomnianym listem, między innymi Stephen Hawking, Elon Musk i Steve Wozniak, domagają się od ONZ wprowadzenia takiego zakazu. Ich zdaniem roboty wyposażone w broń, które same mogą decydować o swoich działaniach, są zbyt niebezpieczne i mogą zagrozić nawet całej ludzkości. Wystarczy wyobrazić sobie wielką armię autonomicznych uzbrojonych maszyn, które w pewnym momencie zostają zainfekowane wirusem, który nakazuje im zabijać każdego napotkanego człowieka.

 

Co prawda jest to najbardziej apokaliptyczny scenariusz ale tak naprawdę wszystko jest możliwe. Naukowcy twierdzą również, że prawo dla uzbrojonych robotów jest dość skomplikowane - jeśli maszyna zabije podczas wojny niewinną osobę to kto poniesie za to odpowiedzialność? Przecież sądy nie będą skazywać roboty na karę śmierci czy dożywotni pobyt w więzieniu. Zaś firmy produkujące maszyny wojenne będą za wszelką cenę unikały odpowiedzialności.

 

 

Wiadomość pochodzi z portalu tylkonauka.pl

 

 

Źródło: http://tylkonauka.pl/wiadomosc/autonomiczne-systemy-uzbrojenia-zagrozeniem-dla-ludzkosci-twierdza-eksperci

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika shin.shimoyet

A najlepsze jest to, że

A najlepsze jest to, że wszyscy przywódcy zainteresowanych stron to kumple i współpracują za kulisami abysmy jako ludziki kupowali wszystkie bajeczki.
Ktos napisał że takie maszyny to fajna rzecz bo nie gina zołnierze, jak się wymienia swoimi zabaweczkami to faktycznie nie będą gineli żołnierze, tylko cywile.
A potem na ziemi zostaną tylko żołnierze i zabaweczki Biggrin
 
 

Portret użytkownika znawca tematu

Nie ma co dyskutować...

Nie ma co dyskutować... Ludzka inteligencja od czasów Potopu znajduje się na tym samym poziomie.
Czyli wykresem jest linia pozioma.
Natomiast w ostatnich latach dotychczasowa linia pozioma sztucznej inteligencji, sporo poniżej lini ludzkiej zaczęła rosnąć wykładniczo.
 To oznacza, że w ciągu nie więcej jak 5 lat linie się przetną.
 Punkt przecięcia będzie krytycznym punktem tożsamości ludzkiej populacji.
 Dalej będzie tylko gorzej. Konieczna depopulacja zostanie wyznaczona przez maszyny jako logiczna konsekwencja matematycznego zrównoważonego rozwoju.
Linia ludzka, dalej pozioma, natomiast sztucznej inteligencji będzie rosła, gdyż maszyny te uczą się nie od człowieka, lecz od siebie.
 Nie znamy punktu zatrzymania funkcji wykładniczej, tak że nie jest możliwe zatrzymanie jej przez człowieka.
Zbliża sie koniec ludziej cywilizacji.
 Z logicznego punktu widzenia ( a sztuczna inteligencja to wyłącznie matematyczna logika) istnienie życia biologicznego jest bezsensowne...
 A więc?
 Pożegnajmy sie wkrótce z rodzinami i znajomymi, tak i tutaj na ZNZ... Smile
 Już widzę święte oburzenie uczonych, małoletnich rozumem idiotów...

Portret użytkownika ZajacTM

Cześć Nie wiem dlaczego

Cześć
Nie wiem dlaczego upatrujesz się w tym artykule manipulacji. Równie dobrze można byłoby się przyczepić do naukowców którzy sprzeciwiaja się rozwijaniu takiej technologii a przecież same zalety z takiego robota : żołnieże nie giną - matki nie płacza a że przy okazji wycieły wszystkich innych kogo to bedzie obchodzic? - to i tak wróg. Wygranego nikt nie oskarży.
Tak naprawdę nad zaawansowanymi technologiami wojennymi ( w tym autonomicznymi robotami ) pracuje pewnie większość państw. Jedni o tym mówią głośno inni nie. Amerykanie na tym polu przodują i dlatego zostali wymienieni.
Ostatnie zdanie jest kwintesencją całości i tego dotyczył ten artukuł a nie tego ze ameryka jest zła a przy okazji żydzi.
Niektóre artykuły są lepsze inne gorsze.
Twóje komentarze nie zostały usunięte jak widze.
 
Może świadomie twórcy tego portalu raz na jakiś czas rozpętują dyskujse wstawiając niezadowolonego bądź nawiedzonego żeby sie coś działo Smile
 
 
 
 

Portret użytkownika Artur J.

Na czym polega manipulacja

Na czym polega manipulacja Zmian na Ziemi na przykładzie "artukułu" o robotach pola walki. Wyjasniam:
1. Jest to broń amerykańska a więc zła. Gdyby Putin zaprezentował taką broń na defiladzie zwycięstwa redaktor Zmian na Ziemi napisałby tekst wychwalający geniusz rosyjskiej nauki.
2. Tak samo  ZnZ zwalczają "religię" globalnego ocieplenia bo to przecież Al Gore dostał za to Nobla dla przeciwwagi powiela się bajeczkę o słonecznej superaktywności, ktora jest wszystkiemu winna. Teraz na topie będzie opowiadanie o nowej epoce lodowcowej bo głosi to jakaś pani naukowiec z Rosji.
3. Rosja boi się autonomicznych robotów no bo idealnie nadawałoby się do walki w basenie Morza Arktycznego czy terenach Azji Centralnej. Za wczasu więc potępiajmy okrutną amerykańską broń. W tym wyścigu na szczęście Kreml przegrywa od dawna.
 
Zmiany na Ziemi to jakaś grupa działająca z Tallina. Prawdopodobnie na początku zajmowali się globalnymi ciekawostkami by trochę zarobić z reklamy, ale po agresji rosyjskiej na Ukrainę podpisali umowę o propagandowej współpracy na rzecz Rosji.
Popatrzcie obok na treść artykułów tutaj prezentowanych: Ukraina zestrzeliła samolot pasażerski (sugestia), Polacy są nędzarzami, Szwedzi (to wielki strategiczny wróg dla rosyjskiego wywiadu) wobec islamistów zachowują się jak dzieci we mgle, kompromitując w ten sposób politykę liberalną tak znienawidzoną na Kremlu,  piękną niewiastę o słowiańskich rysach "mordują" zachodnią szczepionką (i jeszcze trzeba za nią drogo zapłacić).
 

Portret użytkownika John Moll

Artur J. napisał: Jest to

Artur J. wrote:

Jest to broń amerykańska a więc zła. Gdyby Putin zaprezentował taką broń na defiladzie zwycięstwa redaktor Zmian na Ziemi napisałby tekst wychwalający geniusz rosyjskiej nauki.

Padłeś już w pierwszym punkcie. Wszędzie dopatrujesz się "niesłusznej miłości" do Rosji i "niesłusznej nienawiści" do USA. Rosja też pracuje nad autonomicznymi systemami uzbrojenia, ale USA i Izrael są o wiele dalej w pracach. Nikt takich technologii nie wychwala - nieważne czy to gówno powstało w USA, w Rosji czy w Chinach. Należy wprowadzić zakaz i tyle w temacie.

Skomentuj