Autonomiczne roboty patrolowe K5 zastąpią ochroniarzy

Kategorie: 

Źródło: Knightscope.com
W Stanach Zjednoczonych powstały nowe autonomiczne roboty patrolowe, które mają zostać umieszczone na terenie różnych placówek, np. w szkołach, w biurowcach a nawet w centrach handlowych. Pierwsze roboty K5 zostaną za niedługo wcielone do służby i będą funkcjonować niczym ochroniarze, zastępując przy tym ludzi.

 

Wspomniane maszyny zostały opracowane przez firmę Knightscope i pokładane są w nich nadzieje, że pozwolą ograniczyć liczbę przestępstw o 50%. Roboty mają zastąpić ludzkich ochroniarzy patrolując teren i obserwując przemieszczających się ludzi.

 

K5 nie jest wyposażony w żadną broń, więc gdyby doszło do przestępstwa lub gdyby jakaś osoba zachowywała się podejrzanie, robot może jedynie wszcząć alarm i powiadomić policję i lokalnych strażników. Ta ponad 130-kilogramowa maszyna wyposażona jest w GPS, kamery, mikrofon, dalmierz laserowy, termowizję a nawet detektor zapachów. Dodatkowo potrafi analizować to co się dzieje wokół niego i przewidywać ewentualne zagrożenia.

Foto: Knightscope.com
Patrolując ulicę, robot K5 potrafi odczytać nawet 300 tablic rejestracyjnych samochodów w ciągu jednej minuty. Można go więc porównać do autonomicznego, przemieszczającego się fotoradaru. Gdy jakiś kierowca złamie przepisy, robot natychmiast wykona zdjęcie pojazdu, powiadomi o jego dokładnej lokalizacji i kiedy doszło do naruszenia.

 

Twórcy uważają że ich maszyna jest tak zaawansowana, że wielu ochroniarzy w Stanach Zjednoczonych może stracić pracę. Utrzymanie takiego robota kosztuje mniej niż minimalne wynagrodzenie dla ochroniarzy. Ci którzy zachowają swoją pracę, nie będą musieli już patrolować terenów a będą siedzieć przy komputerze i obserwować to, co widzi robot K5. Na dzień dzisiejszy wyprodukowano już kilka tego typu maszyn i zostaną wcielone do służby do końca tego roku.

 

 

Źródło: Dailymail.co.uk

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika dr.psych

No i nie będzie chodził się

No i nie będzie chodził się wysrać , ani zajarać szluga taki elektroniczny patafian.
Przypomina troche Daleków z długometrażowej wersji Doktora Who z 1965 r. Brakuje mu tylko tych czułek.
Niech go szlag ! zasrany elektroniczny patafian, powtórze to jeszcze raz !
 
 Znając jednak życie każda elektronika, nawet ta wyposażona w sztuczna inteligencje, jeśli taka powstanie a pewnie powstanie, bądz najpewniej już powstała, zawsze da się wyrolować średnio cwanemu człowiekowi.
Zawsze ich specjalna wyczulona percepcja otoczenia będzie ich wadą przy odpowiednim podejściu. Kwestia testów tego patafiana :). O ! tacy nasi złomiarze szybko z nim by sobie poradzili, starczy dobry chuuuuch i receptory węchu załatwione Biggrin na dzień dobry Biggrin
 
 
 

Portret użytkownika RobCo

Szybko wystartowali ze swoim

Szybko wystartowali ze swoim nowym pomysłem na inwigilację obywateli. Nie dość, że odbiera to ludziom pracę, to jeszcze dzięki zamontowanym urządzeniom, ludzie zgadzający sie na takie roboty sami kręcą na siebie bicz. 
Mandaty za nieprawidłowe parkowanie, nadmierną prędkość, brak segregacji śmieci, zamieszkanie większą ilością osób niż zadeklarowane w lokalu (dodatkowe koszty) to tylko wierzchołek. Termowizja pokaże wszystko, nawet kto z kim i kiedy się spotyka. O tym w jakich celach nie wspominając Wink
 
Taki robot nie udzieli nikomu pierwszej pomocy, może jedynie wezwać pogotowie (które najprawdopodobniej nie zdąży przybyć na czas).
Nie będzie nadstawiał tyłka przed grupą chuliganów do czasu przyjazdu odpowednich służb.
Będzie jedynie wystawiał mandaty i zbierał - całiem legalnie dane poufne.
No i nie trzeba mu płacić, co patrząc po "zarobkach" w firmach ochroniarskich vel kołchozach pracy - szybko sprawi, że w Polsce będą cieciowały odtąd roboty Wink
 
Przypomina mi to trochę sceny rodem z "Raportu Mniejszości" P. Dicka - ujęcie niewygodnej, rewolucyjnej jednostki, przy takim stopniu szpiegowania obywateli, to prawie jak wyciągnięcie królika z klatki.
 
Znając USA, to za chwilę te roboty będą miały zamontowany gaz łzawiący, paralizator, a jak testy broni laserowej pozwolą - broń energetyczną.

Portret użytkownika bukchonorojczysna

Zawsze wydawalo mi sie ze

Zawsze wydawalo mi sie ze ochroniarze maja zapobiegac wypadkom, a nie nagrac kto to robil.
czym bedzie sie to roznilo od kamery cctv? lepsza moca obliczeniowa niz polskie PKW?
jaki jest tego sens? 
 

Portret użytkownika Roo

Przypomina mi się stary

Przypomina mi się stary kawał:
Wywiad:
Dyrektor mówi - zaopatrzyliśmy nasz zakład w najnowszą technologię, dzięki tej maszynie będzie można zwolnić 8 robotników!
Dziennikarz: A kto będzie obsługiwał tę maszynę?
Dyrektor: 11 inżynierów.

Portret użytkownika trolo

Pytaniem jest dlaczego place

Pytaniem jest dlaczego place pracownikow najemnych stoja w miejscu od ponad 30 lat w swiecie zachodnim. (Warto spojzec na wielkosc budzetu panstwa do pkb na przestrzeni czasu). Tym samym czas pracy czlowieka nie moze sie zmniejszac. Zbiurokratyzowanie umow zatrudnienia (etacik, umowa o prace, cala ta kodyfikacja) rowniez ogranicza pole manewru.

Portret użytkownika Adusek

Coraz częściej słyszymy o

Coraz częściej słyszymy o robotach, sztucznej inteligencji. Już praktycznie stoimy na progu robotyzacji świata. Jeszcze tylko kilka dekad a roboty ze sztuczną inteligencją będą wszędzie. A ludzi już nie będzię.

Skomentuj