Autonomiczne roboty leśne mogą sadzić setki drzew dziennie

Kategorie: 

Źródło: tg

Producent robotów Milrem Robotics i Uniwersytet w Tartu w Estonii wspólnie opracowali dwa rodzaje autonomicznych robotów leśnych, które mogą sadzić tysiące drzew dziennie. Roboty bazują na linii bezzałogowych pojazdów naziemnych.

 

Jeden robot, tj. siewnik Multiscope Forester Planter, wyposażony w modułowe sadzenie na 380 sadzonek. Szybkość sadzenia wynosi około 5 - 7 godzin na hektar, w zależności od gatunku drzewa i terenu. Rejestruje również dokładną lokalizację każdego drzewa.

 

Inny robot, sekator Robotic Forester, jest wyposażony w zasilacz hydrauliczny, podkaszarkę i niezbędne czujniki ruchu narzędzia i może usuwać roślinność wokół sadzonek. Robot został zaprojektowany tak, aby był solidny i trwały w trudnych warunkach. Ten sam system może być używany z innymi aplikacjami do konserwacji linii energetycznych, utrzymania dróg i nie tylko.

 

Roboty leśne są wielkości małego samochodu i ważą około tony. Oba mają 240 cm długości, 200 cm szerokości, 115 cm wysokości i mogą osiągnąć prędkość maksymalną 20 km/h (12 mph).

 

Ich nawigacja wykorzystuje laserowe LiDAR, kamery i globalne systemy pozycjonowania, przy czym LiDAR tworzy trójwymiarową geometryczną reprezentację środowiska, a obrazy z kamer o wysokiej rozdzielczości wypełniają luki. Wszystkie dane są łączone w czasie rzeczywistym, uzupełniając się nawzajem i umożliwiając robotom autonomiczną nawigację po lesie. Kamery służą również do rozpoznawania obrazu i zapewniają operatorowi wizualny przegląd, jeśli musi on zdalnie sterować robotem.

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika Quark

Nie sztuka zasadzić milion

Nie sztuka zasadzić milion sadzonek w rzędach jak kartofle i upchać je co 10 cm na polu . Sadzenie lasu powinno obejmować zróżnicowany dystans ( w obu kierunkach - to nie uprawa wiśni !) pomiędzy sadzonkami aby miały dla siebie przestrzeń do wzrostu , zaś roślinność poboczna jest jak najbardziej porządana ! Tkz: "chwasty" chronią glebę przed wyschnięciem , osłaniają sadzonki przed zwierzętami oraz warunkami atmosferycznymi a także tworzą środowisko dla mikrofauny i grzybów które są niezbędne dla prawidłowego rozwoju drzew. Wystarczy spojrzeć na ludzkie "uprawy leśne" - jak toto wygląda ?! - i na nieużytki gdzie drzewa rosną sobie same nie jako monokultura (bo ta jest szkodliwa) ale przemieszane gatunkowo - to jest las !

Portret użytkownika Ruchomy Cel

Robotyzacja i Intuicja

Robotyzacja i Intuicja

 

Żyjąc blisko "Systemu Zależności" (ucisku), takich jak warunki miejskie i korporacyjne trudno zachować zdolności dane ludziom ”NA POCZĄTKU”. Tak ważne jak np. "INTUICJA" różniąca człowieka od sztucznej inteligencji (robota)