Autonomiczne latające taksówki mogą pojawić się w ciągu 15 lat

Kategorie: 

Źródło: Airbus

Latające samochody i taksówki to technologia, która wymaga dopracowania. Potrzebne są nie tylko lżejsze i bardziej wydajne baterie, ale także zmiany w przepisach. Uważa się jednak, że autonomiczne pojazdy latające mogą pojawić się w naszym świecie w ciągu 10-15 lat.

 

Liczne firmy z całego świata opracowują własną koncepcję latających samochodów. W większości przypadków mają to być pojazdy autonomiczne, czyli takie, które będą potrafiły samodzielnie poruszać się po wyznaczonej trasie tak aby trafić do celu. Również koncerny wojskowe rozwijają maszyny, zdolne do autonomicznych lotów.

 

Dzisiejsze baterie nie są jeszcze na tyle dobre, aby mogły zasilać latające samochody. Zanim faktycznie powstanie nowy rodzaj transportu publicznego, koniecznie trzeba byłoby zmienić dzisiejsze przepisy, tak jak robi się to obecnie w kwestii autonomicznych samochodów lądowych. Na powierzchni Ziemi zmniejszyłoby się zatłoczenie, a w powietrzu, wysoko nad naszymi głowami, pojawiłyby się specjalne autostrady, przeznaczone właśnie dla latających pojazdów osobowych i taksówek.

Charles Eastlake, profesor inżynierii kosmicznej w amerykańskim Embry-Riddle University uważa, że mamy przed sobą ogromne wyzwania, lecz nie ma rzeczy niemożliwych. Latające samochody będą najprawdopodobniej zasilane energią elektryczną, więc akumulatory muszą być lekkie i pojemne. Pojawi się również konieczność dostosowania infrastruktury. Rozwiązanie wszystkich kwestii może zająć przynajmniej 10 lat, choć niektóre firmy deklarują, że ich produkt pojawi się na rynku już za kilka lat.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Skomentuj