Autonomiczne drony obsługiwane przez sztuczną inteligencję będą patrolować granice Unii Europejskiej

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Unia Europejska na naszych oczach przekształca się w superpaństwo. Organizacja ta zamierza wchłonąć państwa narodowe i zbudować swoją własną europejską armię. Aby mieć pełną kontrolę nad swoimi granicami, Unia Europejska finansuje prace nad autonomicznymi dronami, które będą samodzielnie identyfikować intruzów i decydować o dalszych działaniach.

 

W ramach projektu Roborder, naukowcy budują autonomiczne roboty, które będą mogły patrolować granice UE, rozpoznawać obiekty i ustalać, czy dana osoba/jednostka stanowi zagrożenie, a następnie podejmować odpowiednie decyzje. Roje dronów, wyposażonych w kamery, radary i czujniki, z łatwością będą mogły namierzyć pozycję intruza, ustalić, czy jest uzbrojony i wezwać straż graniczną.

Autonomiczne drony będą wymieniać się informacjami między sobą, a także dzielić się nimi z robotami lądowymi i morskimi. System będzie obsługiwany przez sztuczną inteligencję, więc wszelkie decyzje będą zapadać praktycznie w mgnieniu oka.

Unia Europejska przeznaczyła na projekt Roborder 8 milionów euro. Prace nad nim rozpoczęły się dwa lata temu i dobiegną końca w połowie 2020 roku. Następnie technologia zostanie przetestowana w kilku krajach europejskich, między innymi w Grecji, Portugalii i na Węgrzech.

 

Organizacja The Intercept, powołując się na pozyskane dokumenty wskazuje, że projekt Roborder narusza warunki finansowania. Należący do Unii Europejskiej program Horizon 2020 może finansować prace nad technologią wyłącznie o charakterze cywilnym. Tymczasem naukowcy, którzy pracują nad projektem Roborder, sami przyznają, że proponowany przez nich system będzie zawierać technologie militarne, lub takie, które z łatwością można wykorzystać do celów militarnych.

 

Specjaliści tworzą system, który będzie przeznaczony dla Unii Europejskiej, lecz gdy prace dobiegną końca, UE będzie mogła sprzedać technologię lub wprowadzić odpowiednie modyfikacje, aby zyskała charakter militarny. Eksperci ds. robotyki nie mają wątpliwości, że autonomiczne drony funkcjonujące w ramach tego systemu mogą zostać wyposażone w broń palną.

 

Autorzy badania z 2016 roku, zleconego przez Podkomisję Bezpieczeństwa i Obrony Parlamentu Europejskiego uznali, że charakter programu Horizon 2020 powinien zostać zmieniony w taki sposób, aby uwzględniał rozwój technologii obronnych. Pojawiła się tam również propozycja utworzenia specjalnej agencji rozwoju technologii obronnych, wzorowanej na amerykańskiej agencji rządowej DARPA.

Warto pamiętać, że już dziś na rynku dostępne są specjalistyczne drony, wyposażone w różne urządzenia monitorujące, paralizatory, gaz pieprzowy czy broń na gumowe kule. Bezzałogowce te stały się popularne w wielu krajach świata i są coraz chętniej wykorzystywane przez policję.

 

Wdrożenie systemu z projektu Roborder oznacza, że sztuczna inteligencja będzie sprawowała kontrolę nad granicami UE i w pewien sposób zostanie wykorzystana przeciwko ludziom. Początkowo będzie to tylko nadzorowanie granic, lecz system może wyewoluować i z czasem pozwoli kontrolować społeczeństwa, a nawet eliminować zagrożenia. Jest to także kolejny krok ku federalizacji Unii Europejskiej.

 

Ocena: 

Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Jaskiniowiec

Dzisiaj algorytm wykrywający

Dzisiaj algorytm wykrywający antysemityzm zablokował stronę izraeluyow - jutro ktoś w czapę dostanie z drona na ulicy bo algorytm sie pomyli w tłumaczeniu - to nie moj scenariusz, ze akurat jakiś rabin pikus przy terminatorów i innych scenariuszach 

Portret użytkownika osa

Ciekawe, że stadu

Ciekawe, że stadu niezróważonych, które zamieszkuje ten portal niczym bezdomni opuszczone rudery, nie wpadło do głowy
(ale im samodzielnie pewnie nic tam nie wpada), że może to ma służyć nie temu, żeby powstrzymać obywateli EU przed 'ucieczką' lecz nielegalnych przybyszów przed niekontrolowanym wjazdem.

Portret użytkownika euklides

Jeśli żydzi mają urojone

Jeśli żydzi mają urojone roszczenia, to ja występuję do wszystkich partii politycznych, które rządziły i ich wyborców o odszkodowanie za realne szkody. Proszę zwrócić mi to co państwo ukradło w ramach systemu niewolnictwa podatkowego i ZUS.

Portret użytkownika japa

Ruscy musza czytac o tym s

Ruscy musza czytac o tym s przerazeniem. Plany mocarstwowe beda realizowac w kazachstanie ..... Gowno chlopu nie zegarek ...... Dawaj czasy ! ! ! krzyczal ruski zoldak do mojego dziadka jak wyzwalal z Hitlerowcami Polske w 1939.....

Strony

Skomentuj