Autonomiczne autobusy i taksówki pojawią się wkrótce na ulicach Wielkiej Brytanii

Kategorie: 

Źródło: Pixabay

Rząd Wielkiej Brytanii ogłosił plan uruchomienia autonomicznego transportu publicznego w 2021 roku. Inicjatywa obejmuje wprowadzenie autonomicznych autobusów w Szkocji oraz samoprowadzących się taksówek w kilku londyńskich dzielnicach. Państwo przeznaczy na ten projekt 25 milionów funtów.

Pierwsze w Szkocji autonomiczne autobusy w każdym tygodniu będą 10 tysięcy razy pokonywać trasę z Fife do Edynburga, prowadzącą przez most Forth Bridge. Aż do czasu zakończenia testów, pojazdy będą wymagały obecności kierowcy, którego zadaniem będzie sprawdzanie funkcjonowania maszyny. BBC podało, że autonomiczne autobusy będą kursować co 20 minut, a jednorazowo przewiozą maksymalnie 42 pasażerów.

Forth Bridge

Jeśli chodzi o Londyn, to prywatna firma taksówkowa Addison Lee wyprodukuje inteligentne pojazdy, które do 2021 roku mają kursować w całej dzielnicy Greenwich. Obecnie trwają prace nad oprogramowaniem, które pozwoli taksówce na cyfrowe mapowanie dróg w stolicy. 

W międzyczasie podobny projekt przygotowuje Jaguar Land Rover, który testuje w Londynie 6 bezobsługowych samochodów. Producent rozpoczął już półautonomiczne próby parkowania na ulicach stolicy. Testy są częścią brytyjskiego projektu badawczego Autodrive.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: ZychMan
Portret użytkownika ZychMan

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl od ponad 2 lat. Specjalista z zakresu Internetu i tematyki naukowej. Nie stroni również od bieżących tematów politycznych.


Komentarze

Portret użytkownika lukasz z glasgow

Niech lepiej zajma sie

Niech lepiej zajma sie dziurawymi drogami w Glasgow i okolicach bo nie idzie jezdzic. Dziura na diurze, w dodatku, czycha tu na kierowcow wiele pulapek typu zwezajace sie na skrzyzowaniu pasy ruchu, jak nie wiesz - przywalisz w samochod z nad przeciwka. Albo jak klada nowa nawierzchnie to gorzej jak ta stara, u nas w Pl lepsze juz sa drogi. Albo dziury na autostradzie. Wstyd, tylko nikt o tym nie mowi.

Portret użytkownika eee

kiedy już te texi i autobusy

kiedy już te texi i autobusy przejdą testy i zaczną jeździć bez ludzkiego asystenta to bardzo mnie ciekawi kto pójdzie siedzieć jak taki automat rozjedzie człowieka lub pośrednio doprowadzi do kolizji ze skutkiem śmiertelnym. Wsadzą projektanta, właściciela, kierownika nadzorującego firmę czy oleją temat i nie będzie winnych. Taka taksówka to byłby wtedy wymarzony "sobotni samobójca" .

Skomentuj