Autonomia Palestyńska będzie się domagać utworzenia niezależnego państwa

Kategorie: 

jenintv.net
Przyjęte niedawno zawieszenie broni między Hamasem a Izraelem jest przestrzegane i żadna ze stron nie prowadzi już ataków. Jednak w najbliższym czasie znów pojawi się kwestia utworzenia niezależnej Palestyny, na co państwo żydowskie nigdy się nie zgadzało.

 

Przypomnijmy najpierw, że jeszcze na początku tego roku prowadzono rozmowy pokojowe między umiarkowaną organizacją Fatah a Izraelem. Stany Zjednoczone od dawna naciskały aby negocjacje zakończyły się powodzeniem i zatwierdzono pokój między stronami. Negocjacje trwały już od wielu lat i dotyczyły przede wszystkim utworzenia państwa palestyńskiego.

 

Rozmowy pokojowe spełzły na niczym gdy okazało się, że organizacja Fatah prowadziła potajemne negocjacje z Hamasem w sprawie pojednania. Premier Benjamin Netanjahu wielokrotnie ostrzegał, że jeśli dojdzie do pojednania to wycofa się z negocjacji pokojowych i tak też się stało. Gdy ogłoszono połączenie się organizacji Fatah i Hamas, które dotychczas rywalizowały między sobą, rozmowy pokojowe zeszły na dalszy plan a media skupiały się tylko na pojednaniu "terrorystów z Hamasu" i umiarkowanego Fatahu.

 

W czerwcu niespodziewanie pojawiła się informacja o porwaniu trzech żydowskich nastolatków. Izrael natychmiast zaczął oskarżać organizację Hamas i prowadził masowe zatrzymania Palestyńczyków, w tym również urzędników tejże organizacji. Mało kto podejrzewał, że sytuacja doprowadzi do krwawej wojny, w której zginie ponad 2 tysiące osób.

 

Wojna właściwie dopiero się skończyła ale teraz Hamas i Izrael będą oczekiwać na spełnienie warunków rozejmu. Państwo żydowskie chce aby palestyńscy bojownicy oddali broń, natomiast Hamas domaga się usunięcia blokad wokół Strefy Gazy, otworzenia granicy z Egiptem. Jak bumerang powróciła również kwestia utworzenia niezależnego państwa.

 

Według saudyjskiej gazety Al-Awsat, prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmoud Abbas i liderzy Hamasu zgodzili się na trzyczęściowy plan, który pozwoli utworzyć niezależną Palestynę. Według inicjatywy, Stany Zjednoczone jako mediator w negocjacjach otrzymają 4 miesiące aby osiągnąć porozumienie z władzami Izraela w kwestii utworzenia granic. Historia już pokazała, że państwo żydowskie nie zgadza się na niezależną Palestynę.

 

Jednak gdyby udało się osiągnąć porozumienie w tej kwestii, kolejnym krokiem będzie próba zdobycia uznania na całym świecie poprzez Ligę Państw Arabskich w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Ostatnią częścią planu będzie ubieganie się państwa palestyńskiego o członkostwo w organizacjach międzynarodowych, takich jak Międzynarodowy Trybunał Karny.

 

Palestyńczycy określają ten plan jako nadzieję na zakończenie okupacji, utworzenie niezależnego, legalnego państwa dla Palestyńczyków oraz ostateczne zachowanie pokojowych relacji z Izraelem. Osiągnięcie wyżej wymienionych celów może być niezwykle trudne, jeśli nie niemożliwe. Gdyby cały plan nie wypalił, możemy być świadkami kolejnej krwawej wojny.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Skomentuj