Automatyczny latający samochód od Airbusa właśnie przeszedł pierwsze testy

Kategorie: 

Źródło: Airbus

Gigant lotniczy Airbus ogłosił pierwszy udany lot swojego automatycznego latającego samochodu. Dwa lata po rozpoczęciu projektu „Vahana”, latającemu samochodowi udało się wznieść na wysokość prawie 5 metrów oraz bezpiecznie wylądować.

Testy miały miejsce w Pendleton w stanie Oregon. Airbus potwierdził, że lot odbył się w środę i trwał 53 sekundy. Drugi lot miał miejsce w czwartek.

„W niecałe dwa lata „Vahana” ze szkicu koncepcyjnego wykonanego na serwetce stała się pełnowymiarowym, automatycznym samolotem, który pomyślnie ukończył swój pierwszy lot.” – powiedział Zach Lovering, kierownik projektu Vahana, w piątkowym komunikacie prasowym.

Projekt jest rozwijany w placówce Airbusa w Dolinie Krzemowej. Celem projektu jest zapewnienie osobom dojeżdżającym do pracy automatycznie sterowanego pojazdu, który jest porównywalny cenowo z samochodem lub pociągiem.

Zespół Vahany uprzednio powiedział, że dąży do uzyskania prędkości pojazdu aż czterokrotnie większej niż tej, którą posiada standardowy ruch drogowy, a jej zasięg powinien wynosić około 50 mil. Airbus dodał również, że pojazd może w przyszłości służyć także jako transporter, pogotowie ratunkowe, urządzenie poszukiwawcze i ratownicze lub taksówka.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: B
Portret użytkownika B

Redaktorka, która pracuje z nami od ponad 3 lat. Specjalizuje się w tematyce medycznej i zdrowym żywieniu. Często publikuje na portalu medycznym tylkomedycyna.pl


Komentarze

Portret użytkownika Witek

Ale jaja, helikopter z

Ale jaja, helikopter z kilkoma śmigłami to ma być  samochód? tylko na tyle stać airbusa? zaiste to prawdziwa innowacja w rozumieniu tego słowa przez marksistów. Odczytuje to jako wyłącznie działania PR obliczone na wyciągnięcie kasy ...

Portret użytkownika żulo

No więc na dzisiaj mamy

No więc na dzisiaj mamy między innymi:

Śmigłowce przemianowane na latające samochody

Zaawansowane oprogramowanie nad którym siedzą tędzy programiści przemianowane na sztuczną inteligencję

nowy rodzaj temperatury: odczuwalną zależną od tego czy jesteś zwolennikiem gobalnego ocieplania czy ochładzania

Nie mówiąc już o nowych płciach itd.

Czekam na dalsze wynalazki naszej zaawansowanej cywilizacji.

Skomentuj