Automaty i roboty zastąpią większość ludzkich pracowników. Bezrobocie konsekwencja postępu?

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Eksperci przewidują, że automatyzacja przejmie w przyszłości wiele miejsc pracy, którą obecnie wykonują ludzie. Opracowany przez Brytyjczyków raport donosi, że najbardziej ucierpią pracownicy dużych miast, ponieważ do 2030 roku ponad 20 % z nich straci pracę z powodu rozwoju maszyn.

Ustalone przez badaczy 20 % w 63 największych miastach Wielkiej Brytanii odpowiada około 3,6 mln ludzi. Na utratę pracy w szczególności narażeni są pracownicy administracji, sprzedaży detalicznej, obsługi klienta oraz pracownicy magazynów.

 

Prognozy dla krajów poza granicami Wielkiej Brytanii także nie są optymistyczne. Przykładowo w Stanach Zjednoczonych do 2030 roku pracę ma stracić aż 33 % ludzi, a w krajach należących do Azji Południowo-Wschodniej będzie to około 137 mln pracowników.

Według brytyjskiego raportu, najbardziej zagrożone stanowiska pracy, to takie, na których wykonuje się głównie rutynowe zadania. Z kolei pracownicy, którzy muszą w znacznej mierze korzystać ze swoich zdolności poznawczych, kreatywności oraz komunikacji interpersonalnej, najprawdopodobniej zachowają swoje stanowiska.

Wielu ludzi zaczyna protestować przeciw coraz intensywniejszemu wdrażaniu automatyzacji do naszej codzienności, jednak eksperci sugerują, że powinniśmy bardziej skupić się na tworzeniu stanowisk pracy umożliwiających kontrolę nad maszynami.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: Scarlet
Portret użytkownika Scarlet