Austria jako pierwszy kraj UE zabroni stosowania glifosatu

Kategorie: 

Źródło: Flickr/Mike Mozart/CC BY 2.0

Firma Monsanto, która produkuje środek chwastobójczy Roundup, zawierający rakotwórczy glifosat, musi wypłacić gigantyczne odszkodowania osobom, które po kontakcie z tym związkiem chemicznym zachorowały na nowotwory. Mając na uwadze jego toksyczność, władze Austrii chcą wprowadzić absolutny zakaz stosowania glifosatu.

 

We wtorek, izba niższa Austrii przyjęła ustawę, która całkowicie zabrania używania glifosatu, podczas gdy w innych krajach Unii Europejskiej obowiązują jedynie pewne ograniczenia. Ustawa musi jeszcze zyskać poparcie izby wyższej, po czym musi zostać podpisana przez prezydenta Alexandra Van der Bellena. Media wskazują, że nowe przepisy najprawdopodobniej zostaną przyjęte.

 

W Austrii, glifosat otwarcie nazywany jest trucizną. Decyzja w tej sprawie ma związek z niedawnym wyrokiem sądu w Kalifornii, który orzekł, że korporacja Monsanto musi wypłacić 2 miliardy dolarów odszkodowania małżeństwu. Alva i Alberta Pilliod, którzy od lat stosowali Roundup, zachorowali na chłoniaka nieziarniczego.

Już w 2015 roku, Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem ogłosiła, że glifosat prawdopodobnie wywołuje nowotwory wśród ludzi. Z drugiej strony, firma Monsanto robiła wszystko, aby jej produkt Roundup był przedstawiany w jak najlepszym świetle. Również niemiecki Bayer, który w 2016 roku wykupił amerykańska firmę za 66 miliardów dolarów, utrzymuje, że związek glifosat nie stwarza zagrożenia dla ludzi.

 

Austria prawdopodobnie jako pierwsza przyjmie zakaz stosowania glifosatu. Z kolei Unia Europejska, która pod koniec 2017 roku przedłużyła licencję na używanie tego toksycznego związku o 5 lat, może podjąć identyczną decyzję i wtedy zakaże stosowania glifosatu od grudnia 2022 roku.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika dziiadek ze wsi

USA - jedyny kraj, który użył

USA - jedyny kraj, który użył bomb atomowych przeciwko ludności cywilnej Japonii oraz broni chemicznej również przeciwko cywilom na masową skalę w Wietnamie - tzw. "agent orange" produkt tejże firmy Monsanto o której mowa w artykule. Należało by częściej przypominać o tych sprawach zwłaszcza młodszym użytkownikom internetu.

Skomentuj