Australijskie kakadu nauczyły się włamywać do koszy na śmieci

Kategorie: 

Źródło: ScienceAlert (Youtube)

Żyjące na przedmieściach Sydnej kakadu białe, tak dobrze przystosowały się do warunków wielkiego miasta, że nauczyły się gasić pragnienie w publicznych fontannach i żerować na ulicach. Niektóre osobniki, nauczyły się nawet, otwierać pokrywy pojemników na śmieci.

 

Naukowcy zauważyli, że ptaki bardzo szybko nauczyły się tej zdolności od swoich krewnych. Nawet gdy mieszkańcy obciążają kosze cegłami lub kamieniami, kakadu znajdują sposób na dotarcie do śmietników. Ta wyjątkowa umiejętność jest obecnie tak powszechna w Sydney, że naukowcy zaczęli ją badać. Zdolność ptaków do naśladowania ludzkich zachowań i uczenia się od siebie nawzajem, jest bowiem oznaką ewolucji kulturowej.

 

Zespół badawczy, kierowany przez biolog Barbarę Klump z Instytutu Zachowania Zwierząt im. Maxa Plancka w Niemczech, zebrał 1396 raportów od mieszkańców 478 przedmieść Sydney, którzy donosili, że kakadu otwierają pojemniki i puszki. Do 2018 roku, raporty wskazują, że kakadu wykazywały podobne zachowanie tylko na trzech przedmieściach Sydney, z których każde było dość odległe od pozostałych. Dopiero od 2019 roku, umiejętności te rozszerzyły się dramatycznie 41 okolicznych obszarów.

W zależności od rejonu zmienia się też przyjmowana przez ptaki technika. Prawdopodobnie, zależy to od tego, kogo naśladowały ptaki, kiedy po raz pierwszy opanowały tę umiejętność. Zauważono, że starsze i bardziej doświadczone kakadu odpędzają młode zwierzęta, zmuszając je do obserwowania procesu. Okazało się, że w ponad 90% przypadków mieszkańcy Sydney zauważyli, że obok kakadu otwierającego kosz na śmieci, zawsze było kilka ptaków, śledzących próby krewnego.


Taka uważna obserwacja, jest świetną okazją do przekazania umiejętności poprzez społeczne uczenie się. Jeśli naukowcy mają rację i ptaki naprawdę wspólnie opanowały plądrowanie śmietników - szopy pracze i mewy mają właśnie poważnego i utalentowanego konkurenta.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: M@tis
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki M@tisa, możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Portret użytkownika Polineczka

CLICKBAIT MATISa weź już nic

CLICKBAIT MATISa weź już nic nie pisz, to jest chyba oczywiste że papugi umią otwierać wiele różnych rzeczy, nawet koty i inne zwierzęta jak szop pracz , niedzwiedzie itp umią otwierać śmieci. MATIS ile ty masz lat ? że takie pierdoły wypisujesz nic nie warte ?

Skomentuj