Australia weźmie udział w misji kosmicznej planowanej przez Wielką Brytanię

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Australia wspomoże Wielką Brytanię w umieszczeniu na orbicie Ziemi innowacyjnego satelity – NovaSAR. Do jego zadań będzie należeć monitorowanie kursów statków i zmian zachodzących w lasach. Do wyniesienia ma dojść na początku przyszłego roku, przy użyciu indyjskiej rakiety.

Informacja została podana na krótko po oświadczeniu, że rząd Australii chce utworzyć narodowy program kosmiczny. W przyszłości można spodziewać się większej liczby tego rodzaju współpracy, bowiem agencji kosmicznej będzie zależeć na tym, aby jej naukowcy uczestniczyli w najnowocześniejszych projektach na świecie.

 

Satelita NovaSAR został zbudowany przez Surrey Satellite Technology Limited (SSTL) w Guildford, w południowej Anglii. Wygląda jak trzymetrowej długości platforma przypominająca plaster żółtego sera.

 

Radar ma pracować na falach elektromagnetycznych, których długość pozwoli dostrzec powierzchnię planety nawet poprzez chmury i w zupełnej ciemności. Znajdzie on zastosowanie w kontrolowaniu zmian zachodzących w lasach, znajdujących się na dużych szerokościach geograficznych i w tropikach.

 

Będzie on także w stanie obserwować transport morski. To ostatnie zastosowanie będzie wspierane przez Automatic Identification System (AIS) – wszystkie statki o tonażu powyżej 300 ton mają obowiązek współpracować z AIS, na bieżąco podając szczegóły z podróży. Ma to na celu walkę z przemytnikami oraz nielegalnymi poławiaczami ryb. 

Australijskie organizacje otrzymają 10% udziałów w projekcie, a cała sprawa jest postrzegana jako spory krok naprzód dla państwa w kwestiach związanych z podbojem kosmosu. Naukowcy z antypodów uważają, że współpraca z Wielką Brytanią wspomoże wiele prowadzonych już przez nich badań, rozbuduje australijskie możliwości obserwacji Ziemi oraz stworzy nowe drogi rozwoju dla zdalnie sterowanych instrumentów badawczych.

 

Głównym założeniem projektu budowy satelity NovaSAR jest stworzenie urządzenia tańszego i mniejszego niż dotychczas stosowane. SSTL jest wspierany przez Airbus, dzięki czemu udało się stworzyć satelitę, który przy wadze 430 kg może zostać wyniesiony na orbitę przy użyciu tańszych rakiet, takich jak np. indyjskie. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, do walki o udziały w otaczającej nas przestrzeni dołączy wkrótce nowy gracz.

 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: Scarlet
Portret użytkownika Scarlet

Skomentuj