Australia skorzysta z dronów, aby zapobiegać atakom rekinów

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Naukowcy z Uniwersytetu Technologii w Sydney opracowali drony wyposażone w sztuczną inteligencję, które mają pomóc w identyfikacji zagrożenia z powodu rekinów oraz w ostrzeganiu pływaków i surferów znajdujących się w pobliżu.

 

Chociaż ataki rekinów są stosunkowo rzadkim zjawiskiem, pozostają źródłem obaw wielu mieszkańców obszarów nadmorskich. Australia jest pod tym względem szczególnym krajem, ponieważ prawie 31% wszystkich zarejestrowanych na świecie ataków rekina wystąpiło na wodach otaczających ten kraj. Spośród 26 zarejestrowanych w 2016 roku ataków rekina w Australii, dwa z nich spowodowały śmierć ofiar.

 

Aby zmniejszyć te ponure statystyki, naukowcy z australijskiego uniwersytetu opracowali drony wyposażone w sztuczną inteligencję, które mają monitorować obszary nadmorskie i ostrzegać znajdujących się w pobliżu ludzi o nadchodzącym zagrożeniu. 

Według raportu Reuters, ludzki patrol analizujący zdjęcia lotnicze ma dokładność w identyfikacji zagrożenia tylko w okolicach 20-30%. Natomiast opracowane drony mają wykazywać dokładność aż do 90%. Oprogramowanie analizuje materiał zarejestrowany przez drona i potrafi dokładnie wyróżnić rekina spośród innych zwierząt morskich.

 

Drony o nazwie Little Ripper Lifesavers będą wyposażone w megafony, aby ostrzegać ludzi przez zagrożeniem, rozważa się także dołączenie do nich specjalnych tratw ratunkowych. Twórcy pracują również nad elektronicznym odstraszaczem rekinów, aby jeszcze skuteczniej hamować ataki.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: Scarlet
Portret użytkownika Scarlet

Skomentuj