Australia rozwiązała zagadkę okrętu podwodnego, który zaginął 103 lata temu

Kategorie: 

Źródło: Marynarka wojenna Australii

Już w pierwszych tygodniach I wojny światowej, Australia straciła swój pierwszy okręt podwodny. Jednostka zaginęła wtedy w tajemniczych okolicznościach, a poszukiwania nie przyniosły żadnego rezultatu aż do teraz. Marynarka wojenna po 103 latach badań odnalazła wrak.

 

28 lipca 1914 roku wybuchła I wojna światowa. Tydzień później Australia dołączyła do tzw. ententy przeciwko Austro-Węgrom i Niemcom. 14 września okręt podwodny HMAS AE1 wyruszył na misję patrolową w pobliżu wyspy Nowa Brytania, która wchodzi w skład Papui-Nowej Gwinei. Jednostka nie wróciła do portu i nie otrzymano od niej żadnego sygnału.

 

Dokładne położenie wraku HMAS AE1 wraz z jego 35-osobową załogą nie było dotychczas znane. Pozostałości po okręcie zostały jednak odnalezione dopiero po 103 latach poszukiwań. Odkrycia dokonała marynarka wojenna Australii we współpracy z holenderską firmą inżynierską Furgo.

Źródło: Departament Obrony Australii

Wrak 800-tonowego okrętu HMAS AE1 o długości 55 metrów i szerokości 7 metrów wykryto niedaleko Wyspy Księcia Yorku. Znajdował się około 300 metrów pod powierzchnią wody. Sukces został osiągnięty już po tygodniu od rozpoczęcia nowych poszukiwań w ramach 13. ekspedycji. Zatopiony obiekt został zidentyfikowany dzięki skanowaniu radiowemu i przeglądzie, którego dokonano z pomocą autonomicznej aparatury podwodnej.

Źródło: Departament Obrony Australii

Przyczyna zatonięcia okrętu wciąż nie jest znana. Przypuszcza się, że mogło dojść do jakiejś usterki, która doprowadziła do zatonięcia. Dokładna lokalizacja wraku nie zostanie podana do wiadomości publicznej. Władze Australii chcą zabezpieczyć miejsce i pozostawić wrak na dnie oceanicznym.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Prawdziwy Polak

Może z tym?

Może z tym?

tytuł: "rozwiązała zagadkę"

treść: "Przyczyna zatonięcia okrętu wciąż nie jest znana"

Naprawdę ludzie tak zgłupieli i nie rozumieją tak prostego komentarza jak mój, czy sobie żarty robisz? Smile

Portret użytkownika John Moll

Spójrz na to z innej strony:

Spójrz na to z innej strony:

Tytuł: "Australia rozwiązała zagadkę okrętu podwodnego, który zaginął 103 lata temu"

Treść: "Dokładne położenie wraku HMAS AE1 wraz z jego 35-osobową załogą nie było dotychczas znane. Pozostałości po okręcie zostały jednak odnalezione dopiero po 103 latach poszukiwań. Odkrycia dokonała marynarka wojenna Australii we współpracy z holenderską firmą inżynierską Furgo. Wrak 800-tonowego okrętu HMAS AE1 o długości 55 metrów i szerokości 7 metrów wykryto niedaleko Wyspy Księcia Yorku. Znajdował się około 300 metrów pod powierzchnią wody. Sukces został osiągnięty już po tygodniu od rozpoczęcia nowych poszukiwań w ramach 13. ekspedycji."

Ale co ja tam wiem....

Skomentuj