Australia może być pierwszym krajem, który pozbędzie się gotówki

Kategorie: 

Źródło: Dreamstime.com
Czy Australia stanie się pierwszym krajem, który zlikwiduje pieniądz na rzecz gotówki elektronicznej? Profesor Rabee Tourky przewiduje, że kraj może całkowicie zrezygnować z fizycznej waluty w ciągu najbliższych 10 lat.

 

Profesor Tourky jest dyrektorem w Australian National University (ANU) Research School of Economics. Uważa on że mieszkańcy tego kraju tak bardzo przyzwyczaili się do waluty elektronicznej, że do 2025 roku gotówka fizyczna zostanie tam zlikwidowana. W jej miejsce może pojawić się waluta, taka jak Bitcoin.
"Jednym z głównych problemów ekonomicznych jest pojawienie się eksperymentu z elektroniczną gotówką, taką jak Bitcoin. W ciągu 10 lat nie będzie już żadnej papierowej gotówki. Najważniejsze pytanie brzmi: co w Australii wejdzie na jej miejsce? Czy będzie to Bitcoin? Nie sądzę. Będzie to coś w rodzaju "AusBit", elektronicznej waluty australijskiego rządu" - powiedział Rabee Tourky.

Jeśli Australia faktycznie podejmie takie kroki, zapoczątkuje to nową erę cyfrowej waluty. Nietrudno również dojść do wniosku, że jeśli ten kraj jako pierwszy pozbędzie się fizycznego pieniądza, pozostałe kraje na świecie prawdopodobnie zrobią to samo. Wraz z nową walutą, pojawią się nowe problemy, takie jak prywatność, anonimowość czy pojawianie się nielegalnych rynków.

 

Co więcej, College of Business and Economics z Australian National University postanowił wprowadzić do swojego programu naukę o cyfrowej gotówce, co pozwoliłoby rozwiązać problemy z nią związane. Wygląda na to że powoli nadchodzi nowy świat, w którym będzie rządził tylko wirtualny pieniądz.

 

 

Źródło: http://phys.org/news/2015-03-cash-phased-decade-expert.html

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika tubylec

Ludzie szybko wymyślą jakąś

Ludzie szybko wymyślą jakąś walutę alternatywną choćby dlatego że świat przestępczy musi się jakoś rozliczać za narkotyki i inne rzeczy .. a skoro świat przestępczy jest ściśle powiązany z tym "legalnym" to pewnie już jest opracowany jakiś system rozliczeń. Teraz tylko go znaleźć i się pod niego podpiąć. Pieniędzy wirtualnych wolałbym nie mieć bo słoneczko mocniej pryknie i mogą zniknąć i się nie odzyskać .. niczym taka waluta nie różni się od waluty w wirtualnej grze komputerowej, gromadzisz, gromadzisz aż nagle się okazuje że ktoś ci ukradł konto, albo serwer się spalił i koniec .. amba fatima, było i ni ma.

Portret użytkownika Xystos

.. aa ja myslalem

.. aa ja myslalem ze
 
 
pierwszym krajem bez gotówki bedzie szwecja
juz obecnie fizyczny pieniadz w portfelu to klopot
niemozna tym zaplacic na parkingu,w automacie
telefonicznym,w duzych sklepach kasjerki patrza
z poirytowaniem na "gotówkowych klientów"
noo i jest pokusa by dac bakszysz zebrajacej cygance ...

Portret użytkownika Weto

Kochaniutki, nic z tych

Kochaniutki, nic z tych rzeczy które wymieniasz nie zaobserwowałem, więcej. kiedy widzę że ktoś w kolejce macha kartą płatniczą, to wychodzę z tej kolejki i idę do innej, trwa to niestety dłużej niz płacenie gotówka. Kasjerka patrzy z poirytowaniem powiadasz?? Pewnie na mnie jeszcze nie trafiła Lol Jedna spróbowała, to za chwilę z płaczem wyszła i zastępstwo musieli dać.. ale to nie o płacenie kartą chodziło, tylko nieuprzejme odzywki

Portret użytkownika pytam

Pojawi się handel wymienny

Pojawi się handel wymienny jako jeden z elementów . W skalach lokalnych, małe transakcje, ale na tyle by przeżyć do zapaści systemu. Trudno sobie wyobrazić kupno w ten sposób auta, domu. Żywność, niektóre narzędzia, drobne usługi tak.
 Inny problem dla tych samych co to wprowadzają, a przynajmniej dla części z nich , będzie problem z łapówkami i złodziejstwem w białych rękawiczkach. A choćby takie kurewstwo ?, nieleglne zakłady, cały sport ? , etc.
Tak się wydaje, ale każdy system musi mieć luzy jak i mechanizm,  inaczej się zatrze, uszkodzi. Tak mały trybik jak i czasem całkiem spory. I czy to się nam podoba bądz nie, ale już dawno sprawdzone im mocniej ciśniesz tym więcej uchodzi pary bokami. A, że szaleńcy w pozornie swojej przebiegłości i sprycie tego nie rozumieją to jeden wnioseksię nasuwa : Szlag to trafi.

Portret użytkownika gość1

waluta będzie wirtualna wiec

waluta będzie wirtualna wiec kto lepszym hakierem ten będzie bogatszy dopisując sobie zera na koncie. a zwykli ludzie będa zaczipowani i pod stałą kontrolą. wmówią nam że karty bankomatowe to przeżytek - wprowadzą czipy na rękę lub czoło. nikt nie zarobi na lewo bo każda transakcja będzie pod kontrolą. kto nie ma czipu nie może nic kupić ani sprzedać. skąd my to znamy? z Biblii. mam nadzieję że będą normalne kraje gdzie można będzie żyć.

Portret użytkownika Metus

ludzie myślący znajdą wyjście

ludzie myślący znajdą wyjście z sytuacji nawet w najtrudniejszych warunkach choć będzie to co raz trudniejsze a 'tempe łowiecki' będą szły za dyktowanymi trendami, otępiałe i na własną prośbę zniewolone...człowiek panuje nad człowiekiem ku jego szkodzie, kto o tym pamięta będzie trzymał się jaknajdalej od poddawania się jakiejkolwiek formie władzy...wirtualne pieniądze to oddanie władzy nad całym swoim życiem, problem tylko w tym , że lenistwo człowieka i chęć posiadania nieuchronnie wiedzie większość ku otchłani i zagładzie a elity \ co raz mniejszym wysiłkiem pozbawiają nas energii życiowej, zmuszają nas do ciągłej orki na ich kożyść , więcej i więcej, wracamy do domów zmęczeni, a jeśli mamy zarobki większe niż potrzeba , kierujemy sój wzrok na marność i na marności spędzamy życie, na gonitwie za ułudą, zaspokajania i posiadania....
czy ktoś się obudzi z matrixa ?!?

Strony

Skomentuj