Atmosfera w czasach dinozaurów zawierała 5 razy więcej CO2 niż obecnie

Kategorie: 

Źródło: dreamstime.com

Najnowsze badania wykorzystujące technologię spektralnego obrazowania sejsmicznego pozwoliły zrozumieć geologom procesy zachodzące na Ziemi 250 milionów lat temu. Okazało się, że wtedy atmosfera, którą oddychały dinozaury, zawierała tak dużą ilość dwutlenku węgla, że ludzie nie mogliby przeżyć.

 

Panujące na Ziemi dinozaury były zmuszone do oddychania powietrzem z 5-krotnie większym od obecnego stężeniu dwutlenku węgla. Ludzkość w swej obecnej formie nie mogłaby istnieć w świecie z tamtej epoki.

 

Na świeżym powietrzu, gdzie ludzie swobodnie oddychają, stężenie dwutlenku węgla wynosi około 0,03%, w dusznych biurach pełnych pracowników może to być nawet 0,1% dwutlenku węgla. Przy takich stężeniach ludzie stale skarżą się na zmęczenie i inne dolegliwości. Przebywanie w takiej atmosferze na stałe prowadzi do negatywnych zmian w strukturze ludzkiego DNA.

 

Nowe metody do oceny zawartości dwutlenku węgla w atmosferze prehistorycznej Ziemi pozwalają nie tylko zrozumieć procesy zachodzące w poprzednich epokach, ale także pozwalają przewidywać zmiany klimatu Ziemi w przyszłości.

 

Z oczywistych względów wzrost stężenia CO2 przez 250 milionami lat nie jest tłumaczone przemysłem dinozaurów, bo takowego nie było. Specjaliści poszukujący odpowiedzi na pytanie, co mogło spowodować takie stężenie twierdzą, że powodem tak wysokiej zawartości dwutlenku węgla w powietrzu były ciągłe trzęsienia ziemi i wybuchy wulkanów. W wyniku aktywności wulkanicznej wraz z potokami lawy do atmosfery były stale wyrzucane tysiące metrów sześciennych CO2, zamieniając planetę w gigantyczną szklarnię.

 

Badania atmosfery z okresu jurajskiego przeprowadził zespół badawczy kierowany przez holenderskiego naukowca Duve van der Meera, który zastosował technikę tomografii sejsmicznej. Dzięki niej, eksperci badali propagację fal sejsmicznych, co pozwoliło lepiej zrozumieć strukturę płyt tektonicznych pod powierzchnią naszej planety.

 

Dzięki tomografii sejsmicznej można obliczać dokładnie szczegółowe ruchy płyt tektonicznych, które doprowadziły miliony lat temu do zniszczenia starych kontynentów i utworzenia nowych. Obliczenia emisji dwutlenku węgla do atmosfery w wyniku takich zmian wykazały, że 250 mln lat temu, Ziemia produkowała dwa razy więcej CO2 niż powstaje w czasach dzisiejszych. To doprowadziło z kolei do tak dużej kumulacji tego gazu, że w porównaniu do czasów dzisiejszych było go w szczytowym momencie nawet pięciokrotnie więcej niż obecnie.

 

Wyniki wspomnianych powyżej badań zostały opublikowane w najnowszym wydaniu czasopisma Proceedings of National Academy of Sciences.

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika r.abin

Specjaliści twierdzą że

Specjaliści twierdzą że "powodem tak wysokiej zawartości dwutlenku węgla w powietrzu były ciągłe trzęsienia ziemi i wybuchy wulkanów"? Nie zauważyli, że tlenu był 16%(5% mniej) - a średnia temperatura Ziemi wynosiła 17ºC (2º więcej). Obecnie, tlenu ubywa w tempie 190 ppm/10 lat - a CO2 przybywa (w powietrzu) ok 30 ppm/10 lat . Stosunek ubytku tlenu do przyrostu CO2, wynosi obecnie 6,3 (a dla "dinozarów" 35,7),.Coś za szybko "zagazowujemy się CO2" 

Portret użytkownika r.abin

"...bo ja słyszałem  " - to

"...bo ja słyszałem  " - to dotyczyło trwałości owoców i warzyw. W atwosferze CO2 i niskiej temperaturze - zachowują świeżość - rok i dłużej. Hibernowane komórki (bez tlenu), faktycznie bardzo wolno się dzielą - ale "życiem", bym tego nie nazwał (no i hibernocja w ręku Muska)

Portret użytkownika pseudonim2

przyczyna = skutek

przyczyna = skutek
- więcej CO2 = więcej roślin
- więcej roślin = więksi roślinożercy
- wieksi roślinożercy = więksi mięsożercy.
- a skoro wszytko było takie duże to planeta musiała być mniejsza, bo organizmy żywe z tej brakującej częsci budowały swe organizmy

chyba logiczne, nie ?

Portret użytkownika Kokoko

Co jesli metoda badawcza nie

Co jesli metoda badawcza nie adje miarodajnych wyników?  I dodajemy zbyt wiele zer? 

Bardziej prawdopodobne jest 2,5 krotnie wieksze stezenie tlenu w tych czasach .Nozdrza wielkich  gadzich roslinozercow  mialy ten sam rozmiar co u wspolczesnego konia. Wszystko bylo duze bo nie bylo problemu z dostarczaniem tlenu do komorek.  Nowa metoda badawcza zwiazana z okresem weglotworczym bardziej do mnie przemawia. Peace 

Portret użytkownika Venture

Co ja 'pacze' i czytam, czy

Co ja 'pacze' i czytam, czy wy się dobrze czujecie? Ludzie dożywający 1000 lat i do tego żyjący razem z dinoraurami, mniejsza masa Ziemi i grawitacja miliony lat temu, a nawet jeden napisał, że poziom dwutlenku węgla może wynosić kilkdziesiąt procent bez skutków ubocznych... Że też społeczeństwo pozostaje w takiej indolencji, powinniście się podzielić z nimi tą sensacyjną wiedzą.

Portret użytkownika Nabuchodonozor

Tak było tyle że w pewnym

Tak było tyle że w pewnym okresie i w pewnych rejonach świata mierzono "inaczej" czas życia, stąd to nieporozumienie. Już wyjasniam. Jeden rok życia równał się jednemu okresowi księzycowemu i stąd te nieporozumienia wsród ciemnych mas, trochę wiedzy nikomu nie zaszkodzi.

Portret użytkownika Angelus Maximus Rex

Co ty za idiotyzmy

Co ty za idiotyzmy wypisujesz... W tych czasach wiedza astronomiczna i kalendarze były zblizone do obecnych. Ignorujesz całkowicie wielowątek historyczny. Jesteś błaznem z półwiedzą...
 Przeczytałes w jakiejś bzdurce domniemanie i powtarzasz bezmyślnie jak papuga...
 Idąc twoim tokiem rozumowania popotopowe życie człowieka ograniczające się doi 160 latksiężycowych oznaczałoby tylko ...12 lat..kalendarzowych...
 Jak to osiołku wyliczyłem?... Ano jeśli 1000 lat księżycowych  oznaczało ok.76 ( jeden rok kalendarzowy posiada 13 "roków" księzycowych... To przy 160 "latach" księżycowych wiek ludzi miałby 12 lat... Widzisz jaki ty głupi jestes?

Portret użytkownika Angelus Maximus Rex

przecież takich durnot nie da

przecież takich durnot nie da sie czytać, zeby sie nie wkur**ć... Zawartość Co2 w atmosferze to zaledwie 0,0033%. Człowiek zaczyna sie źle czuć przy zawartości CO2 ok. 1,5% w powietrzu. Przy 5%zaczyna być źle... kwasica..
Współczesny popotopowy człowiek...
 A przedpotopowy, gdy na Ziemi w amosferze było ok. 40% tlenu i ok. 1,5% CO2?...
 Bylismy przystosowani i żylismy dlatego ok. 1000 lat...
Razem z dinozaurami...
Udusiły się one własnie po zmianie atmsfery do dzisiejszej...
My tylko skarłowacieliśmy i straciliśmy wybitną inteligencję...

Strony

Skomentuj