Atmosfera na Marsie zniknęła z powodu wiatru słonecznego

Kategorie: 

Źródło: NASA

Około cztery miliardy lat temu Mars posiadał atmosferę i prawdopodobnie był bardzo podobny do Ziemi. Na jego powierzchni znajdowału się liczne rzeki i jeziora skąpane w promieniach Słońca. Być może stwarzały nawet warunki niezbędne do powstania życia. Ale potem coś się wydarzyło i izolująca atmosfera Marsa praktycznie zniknęła.

Narażona na wpływ kosmicznego pierwiastka Czerwona Planeta z czasem zamieniła się w suche, zamarznięte pustkowie, jakie znamy dzisiaj. Do niedawna naukowcy zastanawiali się, co faktycznie stało się z marsjańską atmosferą, ale dane uzyskane za pomocą misji NASA MAVEN nie są jednoznaczne. Naukowcy pracujący nad projektem szacują, że znaczna część atmosfery Marsa została zdmuchnięta przez wiatr słoneczny, czyli strumienie naładowanych cząstek, które nieustannie emitowane są z naszej gwiazdy. Ciekawe jest również to, że Czerwona Planeta nadal traci w ten sposób część swojej rzadkiej atmosfery.

 

Naukowcy od dłuższego czasu wiedzą o tym, że Mars wciąż traci resztki swojej atmosfery. Jednak dane z misji MAVEN wskazały, jak ważny był ten proces w całej historii planety. Naukowcy z Goddard Space Flight Center NASA doszli do wniosku, że znaczna część atmosfery Marsa została utracona w kosmosie, a nie tak jak sugerują inni eksperci, uwięziona na planecie. Kluczem do rozwiązania zagadki był pomiar gazu szlachetnego - argonu.

 

Przypomnijmy, że gazy szlachetne to grupa pierwiastków chemicznych o podobnych właściwościach takie jak hel, neon, argon, krypton, ksenon i radioaktywny radon. W normalnych warunkach są to bezbarwne, bezwonne i pozbawione smaku gazy jednoatomowe o bardzo niskiej reaktywności chemicznej.

 

Autorzy badania zwrócili szczególną uwagę na wiatr słoneczny, naładowane cząsteczki emitowane ze Słońca, które uderzają w cząsteczki w atmosferze, tworząc nowe naładowane cząstki - jony. Wiatr słoneczny łatwo zbiera jony i przenosi je w kosmos. Co ciekawe, podczas tego procesu lżejsze cząsteczki znikają z atmosfery. Dzieje się tak, ponieważ takie cząsteczki z większym prawdopodobieństwem wzniosą się wysoko w atmosferę, w którą uderza wiatr słoneczny.

 

Dzięki pomiarom z sondy MAVEN, naukowcy porównali stężenia argonu-36 i argonu-38 na różnych wysokościach w atmosferze Marsa i określili, o ile lżejszy argon-36 zniknął z atmosfery w czasie. Następnie wykorzystali te informacje do symulacji wpływu wiatru słonecznego na inne typy cząsteczek w atmosferze Marsa i doszli do wniosku, że około 66% atmosfery Marsa uciekło w kosmos w ciągu ostatnich czterech miliardów lat.

 

Naukowcy zauważają, że tajemnica zniknięcia atmosfery na Marsie została tylko częściowo rozwiązana. Chociaż większość z niej ginie w kosmosie, wiele innych procesów na planecie mogło również odegrać jakąś rolę w zanikaniu atmosfery.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Zn

Najpierw podobno była kolizja

Najpierw podobno była kolizja tzw. "Nibiru"/ "Gwiazdy Piołun" z "Faetonem"/ "Maldek'iem" ( z grubsza tam gdzie teraz  hulają planetoidy głównego pasa z, jak to tu kiedyś pisano, "Ceresem" na czele). Większa część tej uderzonej planety prawdopodobnie stała się, po zmianie orbity, Ziemią. Oberwać też miał i Mars. To jest bardzo możliwe ale...  qu'est-ce que ca veut dire "pierścienia ciężkości"?. Możesz to nazwać bardziej "po polskiemu"?.

Portret użytkownika Alien1974

.............................

...................................... Dziesiątki tysięcy lat temu doszło do kolizji księżyca Planety X z księżycem Marsa. Brak przeciwwagi orbitalnej spowodował utratę atmosfery, zaciśnięcie pierścienia ciężkości i wyhamowania reakcji termojądrowych w pierścieniu ciężkości. Więcej na BUCZNAPOSKI.  

Portret użytkownika Przerywa milczenie i już tak nie wygląda

Bezsensowna teza "naukowców",

Bezsensowna teza "naukowców", bo odległość od Słońca zbyt duża.

Indianie Hopi twierdzą zaś, że atmosferę na Marsie zdmuchnęli sami tubylcy podczas bratobójczej wojny rakietowej. Spośród wszystkich wyjaśnień to (choć z pozoru najgłupsze) ma jako jedyne sens naukowy.

Portret użytkownika emel

Przerywa milcze... wrote:

Przerywa milcze... wrote:
Indianie Hopi twierdzą zaś, że atmosferę na Marsie zdmuchnęli sami tubylcy (...)

Może gdyby Indianie Hopi mieli na powierzchni Marsa kilka robotów i do tego dane z sond orbitujących wokół tej planety,nie twierdziliby takich niedorzeczności.

Portret użytkownika Przerywa milczenie i już tak nie wygląda

Być może :-)  Ale bardzo

Być może :-)  Ale bardzo wiele dorzeczności wynika jedynie z konsensusu, a nie z dowodów. A konsensus ma to do siebie, że bywa zmienny.  Przykładów w astrofizyce jest tysiące, od czarnych dziur zaczynając.

Portret użytkownika Quark

Mogło być tak jak sugerujesz

Mogło być tak jak sugerujesz ale nie wyklucza to destrukcyjnego wpływu słońca szczególnie , że Mars utracił swoje ochronne pole magnetyczne a odległość nie ma większego znaczenia bo jak stwierdzono wciąż "wiatr słoneczny" zwiewa jej resztki.

Portret użytkownika Ted

Dla pełnej jasności

Dla pełnej jasności należałoby dodać ( bo mogą znaleźć się tacy, którzy zaczną się bać kolejnego zagrożenia ), że atmosfera Ziemi nie ucieknie z tego samego powodu. Chroni ją znacznie silniejsze pole magnetyczne.

Skomentuj